Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Olsztyn. Krypta Arcybiskupów Warmińskich

Znajduje się przy konkatedrze św. Jakuba. W niedzielę 30 czerwca będzie można zobaczyć, jak wygląda.

Krypta grobowa arcybiskupów warmińskich znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia do świątyni św. Jakuba. Prowadzą do niej drzwi z brązu, na których znajdują się wizerunek biskupa składającego ciało Jezusa do grobu, a także postać Chrystusa Zmartwychwstałego. Na drzwiach przeczytamy również napis „Pamiętajcie o swoich biskupach, naśladujcie ich wiarę”, który nawiązuje do słów z Listu do Hebrajczyków (Hbr 13,7).

Krypta jest rekonstrukcją miejsca, które znajdowało się przy świątyni w poprzednich wiekach. W XIX w. na skutek rozporządzenia pruskiego konserwatora zabytków krypty grobowe zostały opróżnione, szczątki pochowane na cmentarzach, a same krypty zasypane.

W krypcie będą chowani biskupi diecezjalni. Prawo kanoniczne stanowi, że miejscem pochówku biskupa diecezjalnego ma być kościół katedralny. W konkatedrze św. Jakuba znajdują się groby 3 biskupów warmińskich: Tomasza Wilczyńskiego, który był biskupem warmińskim w latach 1956-1965, Józefa Drzazgi (1972-1978) oraz Jana Obłąka (1982-1988). - Za każdym razem trzeba było zdejmować posadzkę i przeprowadzać prace, a te mogły osłabić konstrukcję świątyni. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyjściem będzie odtworzenie krypty grobowej, która już przecież przy kościele istniała - podkreśla ks. prał. Andrzej Lesiński.

W niedzielę 30 czerwca każdy chętny będzie mógł zobaczyć efekt prac.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL