Nowy numer 49/2020 Archiwum

Olsztyn. Krypta Arcybiskupów Warmińskich

Znajduje się przy konkatedrze św. Jakuba. W niedzielę 30 czerwca będzie można zobaczyć, jak wygląda.

Krypta grobowa arcybiskupów warmińskich znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia do świątyni św. Jakuba. Prowadzą do niej drzwi z brązu, na których znajdują się wizerunek biskupa składającego ciało Jezusa do grobu, a także postać Chrystusa Zmartwychwstałego. Na drzwiach przeczytamy również napis „Pamiętajcie o swoich biskupach, naśladujcie ich wiarę”, który nawiązuje do słów z Listu do Hebrajczyków (Hbr 13,7).

Krypta jest rekonstrukcją miejsca, które znajdowało się przy świątyni w poprzednich wiekach. W XIX w. na skutek rozporządzenia pruskiego konserwatora zabytków krypty grobowe zostały opróżnione, szczątki pochowane na cmentarzach, a same krypty zasypane.

W krypcie będą chowani biskupi diecezjalni. Prawo kanoniczne stanowi, że miejscem pochówku biskupa diecezjalnego ma być kościół katedralny. W konkatedrze św. Jakuba znajdują się groby 3 biskupów warmińskich: Tomasza Wilczyńskiego, który był biskupem warmińskim w latach 1956-1965, Józefa Drzazgi (1972-1978) oraz Jana Obłąka (1982-1988). - Za każdym razem trzeba było zdejmować posadzkę i przeprowadzać prace, a te mogły osłabić konstrukcję świątyni. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyjściem będzie odtworzenie krypty grobowej, która już przecież przy kościele istniała - podkreśla ks. prał. Andrzej Lesiński.

W niedzielę 30 czerwca każdy chętny będzie mógł zobaczyć efekt prac.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama