Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przy Wrotach Warmii

W sobotę 6 lipca na Trakcie Biskupim w Bałdach zostanie odsłonięty kolejny głaz upamiętniający biskupów warmińskich. Tym razem poświęcony będzie bp. Janowi Stanisławowi Zbąskiemu.

To będzie już XII Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. - Muzyka warmińska i folkowa, dawne zabawy, kiermasz regionalnych produktów. Inscenizacja powitania biskupa na granicy Warmii. Wieczór folkowy, podczas którego do tańca zagrają Horpyna i Warszawska Orkiestra Sentymentalna. A wszystko tradycyjnie rozpocznie się Mszą św. w kościele w Butrynach, której przewodniczyć będzie abp Józef Górzyński. Zapraszamy - zachęca Jolanta Weihs, inspektor ds. promocji urzędu gminy w Purdzie.

Tradycyjnie zostanie odsłonięty kolejny głaz upamiętniający biskupa warmińskiego. Trakt Biskupi to dawny trakt królewski z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego, przy Wrotach Warmii. To tu, na granicy między Mazurami a Warmią, przez kilkaset lat byli witani biskupi, którzy przybywali objąć troską pasterską diecezję warmińską. Ta historia Kościoła warmińskiego została upamiętniona ideą ustawiania pamiątkowych głazów dedykowanych biskupom warmińskim. Cała bogata i niepowtarzalna historia zbawienia na Warmii, wyrażana jest symbolicznie w tych kamieniach.

Program na 6 lipca

  • 12.00 - uroczysta Msza św. w kościele w Butrynach z udziałem metropolity warmińskiego;
  • od 12.00 - w Bałdach pokazy rzemiosła, prezentacje i konkursy edukacyjne, stoiska z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową. Ręcznie robione zabawki, ozdoby z suszonych kwiatów, chusty, biżuteria artystyczna, wyroby z wikliny, sery, wędliny, warmińskie miody, kuchy, kompoty i wiele innych;
  • warsztaty zielarskie, garncarskie, rękodzielnicze. Pokazy dawnych rzemiosł, strojów i tańców warmińskich. Dawne zabawy podwórkowe, konkursy z nagrodami - wyścigi w workach, toczenie koła za pomocą kija, wyścigi z balonami, kręcenie hula hopem, zabawy z chustą, animacje dla dzieci;
  • 13.15 - uroczyste odsłonięcie głazu pamiątkowego na Trakcie Biskupim (fundatorzy Nadleśnictwo Olsztyn i gmina Purda);
  • 13.45 - kostiumowa inscenizacja powitania biskupa Michała Stefana Radziejowskiego na granicy Warmii. Wystąpią aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk, Marcin Kiszluk oraz amatorzy, statyści i wszyscy zgromadzeni jako stany warmińskie;
  • 14.15 - folklor warmiński w najlepszym wydaniu - utytułowana Warnijsko Kapela pod kierunkiem Wojciecha Deligi (UWM Olsztyn);
  • od 17.30 - muzyka na żywo do tańca.

Horpyna - zespół od dwudziestu lat obecny na muzycznej scenie. Zaprezentuje tradycyjne utwory grane w stylistyce folkowo-rockowej.

Gwiazda wieczoru - Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół, który powstał z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Muzyka dancingowa w ich wykonaniu ujmuje od pierwszych usłyszanych taktów granej przez nich muzyki. Muzycy kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy urok.

Jan Zbąski pochodził z zamożnej kalwińskiej rodziny szlacheckiej herbu Nałęcz. Był synem Stanisława ze Zbąszyna i Heleny Konstancji (z domu Przyjemska). Do szkoły uczęszczał w Lublinie. Była to szkoła jezuicka. Tam też przeszedł na katolicyzm, święcenia kapłańskie przyjął w 1663 r.

Bp Jan Zbąski w Lidzbarku Warmińskim rozpoczął budowę barokowego pałacu. Był człowiekiem wykształconym i oczytanym, dobrym mówcą i kaznodzieją. W 1693 r. konsekrował w Świętej Lipce kościół barokowy. Zostało to upamiętnione tablicą na filarze nawy północnej kościoła. Został pochowany w katedrze fromborskiej i tam znajduje się barokowa płyta nagrobna Zbąskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama