GN 42/2019 Archiwum

Olsztyn. Wystawa "Dzieje złotego"

Do końca lipca na pl. Dunikowskiego można oglądać wystawę na temat polskiej waluty.

Wystawa „Dzieje złotego”, przygotowana przez Narodowy Bank Polski, prezentuje historię polskiej waluty od XVI do XX wieku. Ekspozycja w formie rotundy prezentuje najważniejsze wydarzenia polityczne i gospodarcze, które miały bezpośredni lub pośredni wpływ na kondycję pieniądza.

Wystawa została przygotowana w związku z 100. rocznicą ustanowienia nazwy „złoty” dla polskiej waluty. 28 lutego 1919 r. została przyjęta ustawa w sprawie nazwy monety polskiej i choć nowa waluta została wprowadzona do obiegu dopiero w 1924 r. w wyniku reformy pieniężnej przygotowanej przez ministra finansów Władysława Grabskiego, to właśnie rok 1919 uznaje się za wyjątkowy i związany z nadaniem jej oficjalnej nazwy.

Wystawa „Dzieje złotego” odwiedzi 8 miast Polski: po Olsztynie ekspozycja zagości jeszcze w Poznaniu, Łodzi oraz Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama