Nowy numer 2/2021 Archiwum

Konferencja kuratora oświaty

- W szkołach średnich jest więcej miejsc niż chętnych - zapewnia Krzysztof Marek Nowacki.

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty zapewnił, że miejsc w szkołach nie zabraknie. W samym tylko Olsztynie w tej chwili liczba wolnych miejsc w szkołach to 1782.

- W województwie warmińsko-mazurskim mieliśmy zabezpieczonych ponad 2 tys. miejsc ponad liczbę absolwentów. Tak naprawdę tych miejsc zabezpieczonych było dużo więcej, ponieważ np. uczniowie z Elbląga wyjeżdżają do szkół w Trójmieście, a z Ełku do Białegostoku - tłumaczył kurator.

W Olsztynie zaplanowano 6769 miejsc z uwagi na duże zainteresowanie uczniów również z innych powiatów. Spośród tych, którzy aplikowali do olsztyńskich szkół do żadnej szkoły nie zakwalifikowało się 817 uczniów. Ta liczba wynika z kilku czynników, m.in. z tego powodu, że uczniowie nie mieli ograniczenia w liczbie szkół do wyboru: wiele osób dostało się do kilku klas i „zablokowało” miejsce innym. Rekordzista aplikował do 74 klas w kilkunastu szkołach. Takich uczniów, którzy zostali zakwalifikowani, ale nie dokończyli procesu rekrutacji było w Olsztynie 1118.

- W rekrutacji uzupełniającej mamy 1782 miejsca i to również w najbardziej popularnych szkołach czyli w Liceum nr 2 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w Liceum nr 4. im. Marii Skłodowskiej Curie oraz w Liceum nr 1 im. Adama Mickiewicza. Tylko w tych 3 szkołach czekają jeszcze 324 miejsca - podał K. Nowacki.

Podczas konferencji kurator odniósł się również do wyników matur - egzamin dojrzałości na Warmii i Mazurach zdało ponad 77 proc. abiturientów, to najsłabszy wynik w kraju. Kurator zapowiedział zorganizowanie 3 debat edukacyjnych - w Olsztynie, Ełku oraz Elblągu, podczas których uczestnicy będą rozmawiać na temat edukacji. Od września w szkołach pojawią się również doradcy metodyczni - w województwie będzie ich pracować 80.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama