Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mówię o moim sercu

– Doświadczamy, że wspólnota jest po prostu koniecznością – opowiada ks. Jacek.

Dom rekolekcyjny u saletynów w Mrągowie tętni życiem. Przez otwarte okna kaplicy wydobywają się pieśni do Ducha Świętego. Właśnie trwa kurs Pawła, czas formacyjny dla członków wspólnot Szkół Nowej Ewangelizacji.

– To bardzo ważny kurs, który służy przygotowaniu do ewangelizacji, ale jest to i czas przygotowania do formacji następnych osób w SNE, żeby Dobra Nowina o miłości Boga, o Jezusie była przekazywana dalej – wyjaśnia ks. Jacek Gorzelany MS. Do Mrągowa przyjechały osoby z Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Kobylanki czy Dębowca. Nie brakuje uczestników z Olsztyna i mrągowian.

Nasze powołanie

Są codzienne Msze św., czas spędzony na modlitwie, spotkania formacyjne, warsztaty – wszystko po to, by ewangelizować, wychodzić na ulice, chodzić od drzwi do drzwi, mówiąc o kerygmacie. Że Jezus żyje, kocha nas, wybacza nam nasze grzechy... – Wszystkie SNE zrodziły się jako odpowiedź na wołanie Kościoła do podjęcia nowej ewangelizacji. To jest zadanie, do którego wszyscy jesteśmy powołani. Szkoła jest praktyczną odpowiedzią na to wezwanie. Tu jesteśmy ewangelizowani, przeżywając swoją formację, by później ewangelizować innych. Żeby mieć narzędzie, za pomocą którego będziemy mogli prosto i praktycznie przekazywać Dobrą Nowinę tym, do których nas Pan Bóg posyła – mówi ks. Jacek. Członkowie SNE angażują swoje siły, zdolności i talenty do głoszenia Słowa. – To jest nasze powołanie – dodaje kapłan. Jednak – jak mówi – nie da się go realizować bez wspólnoty. Nie ma znaczenia jakiej.

– Kiedy człowiek przeżywa swoje życie bez rodziny, bez relacji z bliskimi, nie ma możliwości dobrego rozwoju. Podobnie my – jeśli pragniemy wzrastać, żyć wiarą i być autentycznymi świadkami tej wiary, to potrzebujemy innych. Doświadczamy, że wspólnota jest po prostu koniecznością, żebyśmy tym, co Bóg czyni dla nas i w nas, mogli się dzielić. We wspólnocie przeżywamy swoją wiarę w wymiarze miłości, która przebacza, akceptuje, rozumie i szanuje, ale też potrafi upomnieć się o drugą osobę. Bycie razem to doświadczenie działania Boga w nas na co dzień – mówi ks. Jacek. Mając doświadczenie życia miłością we wspólnocie, idąc do ludzi, jest się świadkiem, a nie teoretykiem. – Nie opowiadamy jakiejś teorii, którą gdzieś wyczytaliśmy, ale mówimy o tym, co się dzieje w naszym życiu. Wspólnoty są światełkami w świecie dotkniętym ciemnością – dodaje duszpasterz.

Zadanie: nie bać się

Kiedy człowiek jest zaabsorbowany codziennością, nie czuje potrzeby wspólnoty. – We mnie wielkie pragnienie bycia we wspólnocie zrodziło się trzy lata temu, po rekolekcjach w parafii prowadzonych przez SNE. Po usłyszeniu Dobrej Nowiny stało się ono tak silne, że nie miałam co do niego wątpliwości, choć nie wiedziałam kompletnie, na czym to polega. Jezus słowem Bożym dotknął mojego serca. Na kursie formujemy się, wspieramy, modlimy za siebie. I to jest doświadczenie Boga żywego, które od trzech lat mnie buduje. Nie mam wątpliwości, że to słuszna droga – uśmiecha się Klaudyna. Wie, że tak naprawdę w przeszłości jej życie na zewnątrz wyglądało jak dziś.

– Ale wewnątrz zmieniłam się diametralnie. Mówię o moim sercu. Dlatego, że doznałam wiele miłości Bożej. Ta miłość, która wypełniła moje serce, dała mi poczucie bycia bezgranicznie kochaną. Dziś czuję pragnienie dzielenia się tym doświadczeniem, ponieważ Bóg zaleczył moje zranienia z wcześniejszych lat. I to pragnienie jest niewyczerpane. Wiem, jak ważne jest to, by przekazywać to innym – mówi. To ważne zadanie, by ewangelizować, jednak w dzisiejszym świecie po ludzku jest ono niełatwe. Bo dziś wiarę, relację z Bogiem spycha się na margines – nie ma dla niej miejsca w przestrzeni społecznej. – Ale Bóg daje odwagę. Doświadczam tego. Naszym zadaniem jest, żeby się nie bać, bo z Bogiem ewangelizacja jest piękna – wyznaje Klaudyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama