Nowy numer 09/2024 Archiwum

Parafia św. Wojciecha w Olsztynie doczekała się relikwii swojego patrona

Doczesne szczątki świętego są darem abp. Józefa Górzyńskiego.

Święty Wojciech jest nie tylko głównym patronem Polski, ale też naszej diecezji. By uczcić sławetnego patrona 25 lat temu został w Olsztynie wybudowany kościół na Osiedlu Mlecznym dedykowany właśnie jemu. Szczególną obecnością patrona w danej świątyni są relikwie. Droga św. Wojciecha do kościoła poświęconego jemu trwała ćwierć wieku.
- Cieszę się, że w końcu doczesne szczątki św. Wojciecha są w naszej parafii. Można powiedzieć, że to właściwe miejsce dla niego, ponieważ tutaj jego kult nie ustaje. W każdy poniedziałek w sposób szczególny modlimy się za jego wstawiennictwem - mówi ks. prał. Andrzej Zieliński, proboszcz.

Relikwie patrona zostały uroczyście wprowadzone do kościoła 30 czerwca.
- Ta data nie była przypadkowa. 29 czerwca obchodziliśmy 5-lecie konsekracji świątyni, a 1 lipca 25-lecie istnienia parafii. Między tymi ważnymi dla nas datami, przywitaliśmy św. Wojciecha. Przygotowaliśmy relikwiarze, które mają nam pomóc w kulcie. Zostały pobłogosławione przez księdza arcybiskupa w dzień wprowadzenia. Tego dnia pobłogosławił on nas relikwiami, a później każdy parafianin mógł oddać im cześć przez ucałowanie. Teraz św. Wojciech towarzyszy nam i opiekuje się nami każdego dnia - dodaje ks. Andrzej.

- Wreszcie doczekałam się tego momentu i jest on z nami. Czuje jego bliskość i wiem, że jego orędownictwo mnie nie zawiedzie. W moich trudnościach i problemach zwracam się do niego. Ostatnio jak byłam w kościele spoglądałam na niego i powtarzałam: dobrze Wojciechu, że jesteś z nami - mówi Jolanta Kowalska, parafianka.

Więcej o relikwiach św. Wojciecha w "Posłańcu Warmińskim" nr 31/2019. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy