GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Jezus w drodze pomoże

Już po raz 36. pątnicy z Warmii i Mazur ruszyli w drogę do Częstochowy.

Pielgrzymi, w liczbie ok. 400, podzieleni na cztery grupy, do pokonania mają 500 km. Swoją drogę rozpoczęli od wspólnej Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

– Pielgrzymka to znak, sposób wyrażania swojej wiary. To znak drogi życiowej: idziemy przez życie, często z pewnym trudem, ale mamy bardzo jasno określony cel, do którego dążymy. Gromadzimy się dziś, aby pożegnać pielgrzymów, ale chcemy też ich prosić, by nieśli ze sobą intencje całego Kościoła warmińskiego. Oni są reprezentantami naszej wspólnoty, społeczności – podkreślał abp Józef Górzyński, który przewodniczył modlitwie.

W homilii metropolita warmiński zaznaczył, że trud pielgrzymi jest zawsze dobrze umotywowany. – Jako chrześcijanie nie idziemy nie wiadomo dokąd i nie wiadomo z kim się spotkać. Idziemy do miejsc, o których wiemy, że są naznaczone łaską, tym szczególnym darem, gdzie możemy otrzymać to, o co chcemy prosić. Ważna jest jednak nasza postawa, gotowość na przyjęcie tego daru. Poświęcenie, pielgrzymi trud są świetnym wyrazem tej gotowości – mówił abp Górzyński. Niektórzy pielgrzymi na koncie mają już kilka czy nawet kilkanaście przebytych pielgrzymek.

Inni – jak Marysia – idą po raz pierwszy. – Namówiła mnie moja koleżanka, ale to przede wszystkim pragnienie czegoś nowego, dążenia do celu. Mam świadomość, że nie idę sama, że są ze mną przyjaciele i bliscy, ale też wiem, że w drodze pomoże mi Pan Jezus. Jak chyba każdy pielgrzym idę ze swoimi intencjami, m.in. dobrego zdania matury, która czeka mnie w przyszłym roku – mówi dziewczyna.

– Jest to droga może trudna fizycznie, u części pątników może się pojawić ból, ale tego naprawdę się nie odczuwa, gdy wokół idzie mnóstwo osób, które są gotowe przyjść z pomocą. To wyjątkowy czas i szczególna okazja do poznania drugiego człowieka; na pielgrzymce tworzą się niezwykłe przyjaźnie, a nawet... przyszłe małżeństwa – dodaje ks. Jarosław Dobrzeniecki, dyrektor warmińskich pieszych pielgrzymek. Pątnicy z Warmii i Mazur na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama