Remont świątyni w Szyldaku

Głównym motywem prezbiterium jest Zmartwychwstały.

Świątynia rzymsko-katolicka w Szyldaku poświęcona św. Andrzejowi Boboli powstała w budynku po starej restauracji i wiejskim domu kultury. W ostatnim czasie wymagała poważnego remontu.

- Myśl o dużym remoncie pojawiła się, kiedy z sufitu prezbiterium zaczęły spadać malutkie cząsteczki tynku, a drewniana podłoga z klepki modrzewiowej zaczynała się zapadać. Zaczynało robić się niebezpiecznie - mówi ks. Stanisław Dźwil, proboszcz.

W wykonanie projektów zostało zaangażowanych kilka osób. - Poprosiłem najpierw moją znajomą architekt Halinę Brosz o wykonanie projektu podwieszanego sufitu z oświetleniem. To był pierwszy krok i parafianom spodobał się pomysł. Następnie zleciłem opracowanie projektu wystroju prezbiterium s. Maristelli Sienickiej PDDM - opowiada ks. Stanisław.

Po drodze nie zabrakło jednak przeszkód. - Niespodzianką okazał się brak fundamentów pod prezbiterium. Trzeba było więc zająć się najpierw tym - dodaje.

Prace jednak postępowały z dnia na dzień. Gotowy podwieszany sufit i zgodnie z projektem zaaranżowane prezbiterium były znakiem, że czas podjąć kolejne wyzwanie. Trzeba było zagospodarować przygotowane ściany ołtarzowe.

- W tym celu spotkałem się z Tomaszem Morkiem, który w tym czasie wykonywał projekt kościoła seminaryjnego. Zależało mi, by w centrum był Chrystus Zmartwychwstały wychodzący do ludzi i zapraszający do siebie. Przecież nasza wiara to głoszenie prawdy o zwycięstwie Jezusa i celebrowanie jej w liturgii. Po rozważaniach stwierdziliśmy, że najlepiej będzie tutaj pasować postać Jezusa wykonana techniką polichromowanych reliefów, którą ja nazywam fresk 3D - tłumaczy ks. Dźwil.

Oprócz głównego wizerunku Zmartwychwstałego na bocznych ścianach prezbiterium zostały wykonane dwa wizerunki. Pierwszy to św. Andrzej Bobola, który jest patronem parafii. Drugi to Matka Boża Gietrzwałdzka, który ma przypomnieć o orędziu Maryi oraz upamiętnić 150. rocznicę Jej objawień.

Do zakończenia całej inwestycji zostało wykonanie schodów w prezbiterium, zmiana ołtarza, ambonki i chrzcielnicy.


Więcej o remoncie kościoła w Szyldaku w „Posłańcu Warmińskim” nr 32/2019.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: