Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zaćmę można zoperować szybciej

Na Warmii i Mazurach skraca się kolejka pacjentów na operacje zaćmy, badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

To efekt zniesienia od 1 kwietnia limitu na wykonywane zabiegi. Czas oczekiwania na zabieg czy badanie skrócił się z kilku lat nawet do 2 miesięcy.

- Jeżeli porównujemy czas z analogicznego okresu rok temu do dzisiaj, to średni czas oczekiwania pacjenta w całym województwie na operację zaćmy skrócił się o 144 dni. To jest naprawdę dużo. Z kolejek zniknęło nam 5 tys. pacjentów. W rezonansie kolejki do 3 miesięcy, w tomografii komputerowej czas oczekiwania wynosi poniżej miesiąca - mówi Andrzej Zakrzewski dyrektor NFZ w Olsztynie​.

Żeby dotrzeć z tą informacją do jak największej liczby osób, olsztyński NFZ rozpoczął akcję wysyłania SMS-ów do pacjentów oczekujących na operację zaćmy z prośbą o kontakt z placówką, w której są zapisani w kolejce. Uruchomiona też została infolinia.

- Włączyliśmy się w akcję SMS od miesiąca. Wysyłamy średnio 20 SMS do pacjentów. Infolinia, którą uruchomiliśmy niedawno, umożliwia pacjentowi uzyskanie informacji o pierwszym wolnym terminie, które również znajdują się na naszej stronie internetowej - dodaje dyrektor.

Okazuje się, że ok. 20 proc. pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu w dniu operacji nie stawia się w szpitalu. To sprawia, że blokowane są miejsca innym pacjentom. NFZ i lekarze apelują, żeby pacjenci, którzy nie mogą stawić się na operację w ustalonym terminie, wcześniej o tym informowali daną placówkę.

- Fakt nie zgłaszania się pacjentów po kwalifikacji do zabiegu potrafi sięgać 20 proc., czyli co piąty nie zgłasza się, mimo tego, że ma wyznaczony termin i zgodził się na zabieg. To oznacza, że lekarz uruchomił salę operacyjną i ma zaplanowanych np. piętnaście zabiegów, a wykonywanych jest dziesięć. Dlatego gorąca prośba o informowanie placówek, że się nie przyjdzie. To kwestia wykonania jednego telefonu - dodaje Zakrzewski.

Z apelem do pacjentów zwraca się również dr Janusz Pieczyński, wojewódzki konsultant  ds. okulistyki.

- Część pacjentów z różnych powodów nie jest w stanie zgłosić się do zabiegu, część nie odpowiada na nasz kontakt. Obecnie panie z oddziałów dzwonią i proponują szybszy termin. Dziś zaćmę można zoperować szybciej. Chcemy uświadomić osoby czekające w kolejce, że jest możliwość szybszego zabiegu. Nie muszą czekać już tyle w kolejce – podkreśla dr Pieczyński.

Przypomnijmy na Warmii i Mazurach skraca się kolejka pacjentów na operacje zaćmy, badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje te zabiegi bezlimitowo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama