Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Bracia wśród braci

W Ostródzie powstała nowa salezjańska wspólnota zakonna w archidiecezji warmińskiej.

Nowa wspólnota zakonna w Ostródzie-Wałdowie prowadzi parafię św. Jana Bosko w Ostródzie, parafię Królowej Polski w Starych Jabłonkach, Salezjański Ośrodek Młodzieżowy na Kaczorach oraz oratorium dla dzieci i młodzieży. Oficjalnie została powołana przez przełożonego generalnego 20 czerwca 2019 r.oku. 1 sierpnia ks. Paweł Sufleta SDB został oficjalnie jej dyrektorem. W sumie tworzy ją pięciu współbraci salezjanów.

Uroczyste zaprzysiężenie miało miejsce 14 sierpnia. - Przyjechał nasz inspektor ks. Tadeusz Jarecki SDB, który jest prowincjałem. W czasie nieszporów jako przełożony nowej wspólnoty złożyłem przysięgę wierności i wyznanie wiary. To było oficjalne, kanoniczne rozpoczęcie tego dzieła - mówi ks. Paweł.

Podczas zaprzysiężenia ks. Tadeusz Jarecki SDB szczególnie podkreślał, że w dzisiejszym świecie, w którym panuje indywidualizm, potrzebny jest powrót do życia wspólnego, jak również do posłuszeństwa wobec przełożonego, który ma być przede wszystkim bratem wśród braci.

Patronem nowej wspólnoty salezjańskiej w Ostródzie jest bł. Józef Kowalski SDB. „Cierpieć i być wzgardzonym” - dewiza ta w pełni oddaje istotę życia, posługiwania i świadectwa wiary błogosławionego.

- Został aresztowany 23 maja 1941 r. pod zarzutem utrzymywania kontaktów z ruchem oporu i wygłaszania patriotycznych kazań. Wraz ze współbraćmi osadzono go w krakowskim więzieniu, następnie przewieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - opowiada ks. Paweł.

W obozie w tajemnicy organizował modlitwy, spowiadał, odprawiał Msze św. i pocieszał tych, którzy zwątpili, bądź upadli na duchu. - Za to wszystko groziła śmierć. Nie to jednak było bezpośrednią przyczyną jego drogi krzyżowej i męczeństwa. Była nią odmowa podeptania różańca znalezionego u niego przez Niemców. Został poddany wielu szykanom i okrutnym torturom. Zginął 4 lipca 1942 roku. Jego ciało zostało spalone. Tym samym spełniło się jego pragnienie, by „cierpieć i być wzgardzonym” - mówi ks. Sufleta SDB.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL