Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Jubileusz bp. Juliana Wojtkowskiego

Dziś przypada 50. rocznica święceń biskupich bp. Juliana Wojtkowskiego.

Uroczystość odbyła się dokładnie 22 sierpnia 1969 r. w prywatnej kaplicy kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Konsekratorami byli prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz biskupi warmińscy Józef Drzazga i Jan Obłąk.

Na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, dziś bp Julian odprawił Mszę św. jubileuszową w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. W wydarzeniu wzięła udział delegacja kapłanów z archidiecezji warmińskiej na czele z abp. Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim. Na szczeblu diecezjalnym uroczystości jubileuszowe biskupa Juliana odbyły się w czerwcu.

Bp. Julian Wojtkowski urodził się 31 stycznia 1927 r. w Poznaniu, gdzie w roku 1939 ukończył szkołę powszechną. Po wybuchu wojny został z rodzicami i rodzeństwem aresztowany i osadzony w „Lager Glowno - Posen Ost”, a stąd wywieziony pierwszym transportem do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Małą maturę zdobył w tajnym nauczaniu ziemi kieleckiej 1944, świadectwo dojrzałości liceum matematyczno-fizycznego w Lublinie w 1945 r.

W latach 1945-1950 studiował w Lubelskim Seminarium Duchownym dla diecezji warmińskiej. Święcenia kapłańskie i magisterium teologii otrzymał w 1950 r. Po studiach teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał w 1953 r. doktorat. Od 1952 do 2005 roku wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym, Warmińskim Instytucie Teologicznym i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Habilitował się na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie 1968 r.

Święcenia biskupie otrzymał w 1969 r. Profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie mianowany 1987 r., profesorem zwyczajnym w 1997 r. Wypromował 60 magistrów, 23 licencjatów i 13 doktorów teologii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL