Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tornister pełen uśmiechów

Do końca wakacji trwa zbiórka przyborów szkolnych w ramach akcji Caritas "Tornister pełen uśmiechów".

To akcja Caritas mająca na celu zwiększenie szans edukacyjnych uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie kilkudziesięciu tysięcy wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce lub zakup i przekazanie gotowych wyprawek szkolnych.

- Pragniemy pomóc dzieciom, by rozpoczęły z radością nowy rok szkolny, jak również pokazać im postawę, że trzeba dzielić się z potrzebującymi - mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Beneficjentami akcji są dzieci w trudnej sytuacji finansowej, które korzystają ze wsparcia organizacji kościelnych. - W tym roku szczególnie skupiamy się na obwodzie kaliningradzkim. Wiemy, że tam jest wielu potrzebujących. W tym roku, w rakach akcji kolonii letnich, gościliśmy grupę najmłodszych z tego regionu. Widzimy różnicę w zamożności. Rozmawialiśmy z tymi dziećmi. One nie podchodzą tak radośnie i beztrosko do nowego roku szkolnego, jak dzieci w Polsce. Dlatego chcemy im pomóc - wyjaśnia ks. Zięba.

Oczywiście z akcji skorzystają również dzieci z naszej archidiecezji. - Wiele z nich przychodzi do świetlic prowadzonych przez Caritas, czy punktów prowadzonych przy parafiach. One często po zajęciach w szkole przychodzą, by zjeść coś ciepłego, by skorzystać z pomocy w odrabianiu lekcji. W tych miejscach również potrzebne są artykuły szkolne - mówi dyrektor.

To już 11. edycja akcji Caritas. - Trzeba pomóc rodzinom na początku roku szkolnego. To czas pełen wydatków, a dla wielu każda złotówka się liczy - zauważa ks. Paweł. Oczywiście obecnie w Polsce dzięki polityce prorodzinnej potrzebujących jest coraz mniej. - Dlatego swoją uwagę kierujemy również na tereny za wschodnią granicą, gdzie mieszka duża liczba Polaków. Im także staramy się pomóc - dodaje.

Podkreśla, że ta akcja ma również charakter edukacyjny. Kiedy rodzice z dziećmi idą do sklepu, by kupić niezbędne wyposażenie do szkoły, rodzice powinni uświadamiać im, że część jego rówieśników nie ma takich możliwości. - Warto zachęcać, by wybierali również rzeczy dla innych dzieci, by przekazać je Caritas, aby mogły one trafić do potrzebujących. Uczmy dzieci, że jeśli sam mam, to stoi przede mną zadanie, bym dzielił się tym z innymi - dodaje ks. Zięba.

Zachęca, by wesprzeć akcję „Tornister pełen uśmiechów”. - Można kupić plecak, piórnik, zeszyty, przybory szkolne i przynieść go do Caritas lub zorganizować taką zbiórkę, przy współudziale księży, w parafii. Akcję można również wesprzeć wpłatą na konto Caritas Archidiecezji Warmińskiej z dopiskiem w tytule wpłaty: „tornister”. Pieniądze zostaną przekazane na ten cel - wyjaśnia ks. Zięba.

Akcja prowadzona jest do końca wakacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama