Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kraskowo. Jeden z kościołów w naszej diecezji poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej

Mieszkańcy uważają, że Maryja towarzyszy dziejom ich wsi od początku, czyli od 1372 roku.

Lokacja wsi odbyła się 2 lutego, w dzień poświęcony Matce Bożej Gromnicznej. Poza tym w ostatnim czasie w dni poświęcone Maryi zawsze działo się coś ważnego dla naszej społeczności. 25 marca 2015 r. otrzymaliśmy list z informacją o zatwierdzeniu Stowarzyszenia Przyjaciół Kraskowa "Pomost". 13 lipca 2017 r. przywieźliśmy z Warszawy figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą umieściliśmy w nowej kapliczce przy drodze. Tak więc Maryja nas prowadzi i nie opuszcza - mówi Joanna Małkiewicz.

Mieszkańcy dwa lata temu wybudowali kaplicę przy drodze krajowej, poświęconą Matce Bożej Fatimskiej. - Ma ona nam przypominać o kulcie Matki Bożej, który istniał w naszej wsi od początku. Maryja jest przecież najważniejsza po Jezusie. Współczesne czasy potrzebują szczególnego orędownictwa ze strony Matki Bożej, stąd zawierzyliśmy naszą wspólnotę właśnie Jej. Każda uroczystość odpustowa przypomina nam o tym zawierzeniu - dodaje Joanna.

Kościół w Kraskowie należy do parafii św. Jana Chrzciciela w Łankiejmach. Odpust jest tu ważnym wydarzeniem, a odbywał się wczoraj. - To dla nas wielkie święto. Gromadzimy się, by wyspowiadać się i prosić o łaski dla naszych rodzin i wszystkich, którzy do nas przybywają. Maryja zajmuje w naszym kościele najważniejsze miejsce. Niedaleko jest Świętolipska, w Korszach - Fatimska. To jedna Matka Jezusa, ale tu jest nasza, choć z Częstochowy - uśmiecha się Maryla Urbanowicz.

Oprócz pobożności maryjnej mieszkańców Kraskowa charakteryzuje gościnność. Między innymi w dzień odpustu spotykają się przed kościołem na wspólnym biesiadowaniu przy wypiekach lokalnych gospodyń. - Pomocni i życzliwi, pełni chęci życia i zaangażowani - tak mogę o nich powiedzieć w skrócie - mówi Małgorzata Zubek, sołtys wsi.

- Cieszę się, że parafianie są zaangażowani. Kościołem zajmują się oni i dbają o jego wygląd. Często przyjeżdżam i już wszystko jest przygotowane - czy to do Mszy św., czy na uroczystości. To dobrzy ludzie o wielkim sercu - mówi ks. Wiesław Pątkiewicz, proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama