Na Warmii i Mazurach powstanie 37 nowych połączeń lokalnych. Wszystko dzięki dofinansowaniu z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Dziś w Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy z samorządami w ramach tzw. funduszu autobusowego. Wnioski o wsparcie złożyło 9 gmin. Łączna wartość wsparcia, które Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło dla województwa warmińsko-mazurskiego na rok 2019 to prawie 23 mln zł.
- Jestem zadowolony z liczby wniosków, które na starcie programu złożyły samorządy lokalne z naszego województwa. Wpłynęło dziesięć wniosków od dziewięciu organizatorów transportu publicznego. Tworzymy 37 nowych linii autobusowych. W konsekwencji w wielu miejscach mieszkańcy w końcu będą mogli korzystać z publicznego transportu, aby dojechać do pracy, do ośrodka zdrowia, czy choćby na zakupy - mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.
Wojewoda podkreśla, że w sumie nowe połączenia obejmą swoim zasięgiem ponad 1200 km dróg. - Myślę, że to dobry dzień dla naszego regionu, dla jego mieszkańców, bo realizując ten ważny cel społeczny, jakim jest powszechna dostępność do transportu, niwelujemy wykluczenie społeczne, którym byli do tej pory dotknięci - podsumowuje A. Chojecki.
Korzyści płynące z rządowego funduszu przewozów autobusowych wymieniał również Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity. - Cały czas myślimy o tym, aby mniej zaludnione miejscowości, a oddalone od głównych skupisk ludzi, były skomunikowane transportem zbiorowym. Od kilku lat tę ideę wdrażamy. W tym roku zakupiliśmy już trzy nowe autobusy. One czekają na wyruszenie na pierwsze trasy. Forma rozliczenia transportu zbiorowego jest oparta o wozokilometr, a stawki w Polsce sięgają do dziesięciu złotych za jeden kilometr. Także każda złotówka dodana gminie do budżetu związana z tą odpłatnością jest istotnym wsparciem - podkreśla wójt.
- Uruchamiamy transport gminny. Mówimy o miejscowościach takich jak Pluski, Gągławki, Wymój i Bartążek. Dzisiaj tam nic nie kursuje. Mieszkańcy muszą korzystać z własnych środków transportu bądź z uprzejmości sąsiadów. Teraz zapewnimy im sprawny dojazd do Stawigudy, ale też i do Olsztyna - mówi wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz
Powiat kętrzyński złożył dwa wnioski o dofinansowanie transportu lokalnego. Dotyczą one połączeń między Kętrzynem a gminą Barciany i Srokowo. - Takie sygnały otrzymywaliśmy z tych urzędów gmin, że młodzież, która uczy się w szkołach średnich, czasami ma problemy z dojazdem. Liczymy na to, że uruchomienie nowych połączeń na tych trasach spełni potrzeby uczniów i mieszkańców. Dużym wsparciem jest uruchomienie finansowania wozokilometra przez rząd - zaznacza Michał Kochanowski, starosta kętrzyński .