Nowy numer 42/2019 Archiwum

Olsztyn. W Kaplicy Jerozolimskiej trwają uroczystości odpustowe

Tegoroczny odpust wpisuje się w obchody ogólnopolskiej akcji Polska pod Krzyżem.

W Kaplicy Jerozolimskiej przez cały dzień trwa dzisiaj czuwanie. Główną jego częścią była Msza św. o godz. 15, której przewodniczył ks. kan. Stanisław Pietkiewicz.

- Krzyż towarzyszy nam przez całe życie: od chrztu, przez różne wydarzenia, aż po grób, gdy kapłan czyni znak krzyża nad naszą trumną. Pozostaje pytanie: na ile i z jaką świadomością przeżywamy krzyż w naszym życiu? Ile razy w ciągu dnia potrafimy uczynić znak krzyża? - mówił ks. Stanisław.

- W domu była kropielnica i każde wyjście wiązało się ze zrobieniem znaku krzyża. Posiłek w domu związany był z przeżegnaniem się. Krojenie chleba było czynnością świętą: zaczynało się od znaku krzyża na bochenku chleba. Kiedyś w każdym pomieszczeniu był krzyż.  Z jednej strony mówimy o laicyzacji życia, ale z drugiej, jakie my przyjmujemy postawy wobec krzyża? Dzisiejsza uroczystość to pytanie: czy chcemy by w naszym życiu był obecny krzyż? - mówił kapłan.  

Kaplica Jerozolimska w Olsztynie powstała XVI wieku. Jest jednym z najstarszych zabytków architektury Olsztyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL