Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dziedzictwo nas zobowiązuje

Archikatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku przechodzi gruntowny remont. Prace konserwatorskie trwają na całym wzgórzu katedralnym.

Chciałbym, abyśmy mieli świadomość, że prace konserwatorskie przy zabytku sakralnym mają jakiś wymiar mistyczny. Myślimy o przeszłości, o pokoleniach, które budowały tę katedrę, o świadkach wiary, ale też myślimy o przyszłości, czyli o tym, co po nas pozostanie i co zabezpieczamy, o czym chcemy opowiedzieć kolejnym pokoleniom, o naszej kulturze i życiu - podkreśla proboszcz ks. kan. Jacek Wojtkowski.

- To jeden z ważniejszych zabytków naszej ojczyzny - podkreśla abp Józef Górzyński. - Jeśli patrzymy na minione dzieje, świątynia ta jest owocem wiary poprzednich pokoleń. Uświadamia, jak bardzo głęboko wierzyli, co objawia się w tym znaku katedry. To dziedzictwo nas zobowiązuje do ochrony, ale także i do ubogacenia, aby przyszłym pokoleniom przekazać nieuszczuplone, ale powiększone o to, co my potrafimy pozostawić jako znak naszej wiary - mówi metropolita.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama