Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mistyczny wymiar

− Jeśli patrzymy na minione dzieje, uświadamiamy sobie, że świątynia ta jest owocem wiary poprzednich pokoleń – mówi abp Józef Górzyński o fromborskiej katedrze.

Archikatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku przechodzi gruntowny remont. Prace konserwatorskie trwają na całym wzgórzu katedralnym.

– Chciałbym, abyśmy mieli świadomość, którą od dwóch lat odkrywam podczas współpracy z konserwatorami, archeologami i architektami, że prace konserwatorskie przy zabytku sakralnym mają jakiś wymiar mistyczny. Myślimy bowiem o przeszłości, o pokoleniach, które budowały tę katedrę, o świadkach wiary, ale też myślimy o przyszłości, czyli o tym, co po nas pozostanie i co zabezpieczamy, o czym chcemy opowiedzieć kolejnym pokoleniom, o naszej kulturze i życiu. Prace konserwatorskie to troska o przeszłość, to kształtowanie kultury i zachowanie dziedzictwa – podkreśla proboszcz ks. kan. Jacek Wojtkowski.

– Trzeba mieć świadomość dziedzictwa polskości na Warmii, a jednocześnie wziąć odpowiedzialność za przyszłe pokolenia – dodaje. – To jeden z ważniejszych zabytków naszej ojczyzny – podkreśla abp Józef Górzyński.

– Jeśli patrzymy na minione dzieje, uświadamiamy sobie, że świątynia ta jest owocem wiary poprzednich pokoleń. Uprzytamnia nam, jak głęboko wierzyli, co objawia się w tym znaku katedry. Cóż moglibyśmy powiedzieć o minionych pokoleniach, gdyby nie takie symbole. To dziedzictwo zobowiązuje nas do ochrony, ale także do ubogacenia, aby przyszłym pokoleniom przekazać je nie tylko nieuszczuplone, ale powiększone o to, co my potrafimy pozostawić jako znak naszej wiary – mówi metropolita.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama