Wydział teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński.
Proszę o modlitwę w naszej intencji, naszego wydziału oraz seminariów afiliowanych przy wydziale, w intencji wszystkich, którym leży na sercu kształcenie teologiczne w naszym regionie - mówił na wstępie Eucharystii dziekan ks. dr hab. Marek Żmudziński, prof. UWM.
W homilii abp Józef Górzyński podkreślał, iż na początku roku akademickiego warto podjąć refleksję nad słowem Bożym, by odkryć drogę, którą warto pójść i ustawić życie według najważniejszych wartości, które przekazał człowiekowi Bóg.
- Teologia to nauka, która zajmuje się objawieniem Bożym, tą Bożą nauką, która została nam dana darem Boga po to, aby iść drogami zbawienia. Dana człowiekowi w ogóle, nie komuś szczególnemu i wyjątkowemu, człowiekowi w ogóle. Nauka mająca cechę uniwersalności, czyli taka, w której każdy może się odnaleźć - mówił metropolita.
Zauważał, iż dzisiaj mamy postawione bariery nie tylko poprzez ideologie, ale i przez naukowe systemy, które ukazują bezużyteczność takiej refleksji. - Często nie dostrzegając tego, co bardzo dobrze widać - skutków braku refleksji. Braku etyki w nauce, w praktyce, w przemyśle. Dzisiaj to jeden z podstawowych problemów ludzkości - podkreślał abp Górzyński.
Nie ma innej drogi wyjścia, jak powrót do prawa Bożego. To jest zadanie. Zadanie zupełnie niezwiązane z tym, czy świat to rozumie czy nie, czy lubi czy nie, czy ceni czy nie. - Zadanie, które wynika z naszego zrozumienia, czym jest prawo Boże dla nas i dla świata, i jakie skutki dzieją się w życiu jednostki i społeczności, jeśli ono jest niezachowane. Jeśli wola Boża została objawiona światu, to jest to już początek zbawienia. Jesteśmy pobłogosławieni przez Boga objawieniem Jego woli w stosunku do nas. Trzeba ją tylko poznać, zrozumieć i światu przekazać. Jesteśmy narzędziem w Bożym zadaniu. Nie jesteśmy panami tych treści, ale sługami. Dziś prosimy Boga o to, abyśmy się tacy stali w trudzie poznawania nauki Bożej i wiernego przekazywania, by być skutecznymi świadkami Bożej nauki w świecie - mówił metropolita warmiński.
W tym roku na pierwszym roku wydziału teologii studia rozpoczęło 70 studentów. - Warto studiować teologię, choć dzisiaj jest to niewątpliwie wyzwanie. Te studia, tak je odbieram, to rekolekcje trwające pięć lat - mówi Michał, student teologii.
- Studiowanie teologii, ale też i nauki o rodzinie, to jednocześnie kształtowanie własnej duchowości. Otwierasz się na drugiego człowieka, akceptujesz siebie, doceniasz swoją kobiecość. To poszerza horyzonty. Tutaj mówisz o całym człowieku, o ciele i duszy, które cię stanowią. Mówisz o pięknie każdego człowieka, bez względu na to, jak wygląda i co studiuje - uśmiecha się Dominika, studentka teologii i nauki o rodzinie.
W ciągu 20 lat wydział teologii UWM w Olsztynie wykształcił 2132 teologów oraz 1137 specjalistów nauk o rodzinie.