Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kto to prawo przeczyta i wyjaśni?

– Podejmujemy refleksję nad nauką Bożą na etapie dziejów, które tego nie cenią – mówił abp Józef Górzyński.

Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. – Proszę o modlitwę w naszej intencji, naszego wydziału oraz seminariów afiliowanych przy wydziale w intencji wszystkich, którym leży na sercu kształcenie teologiczne w naszym regionie – mówił na początku Eucharystii dziekan ks. dr hab. Marek Żmudziński, prof. UWM.

Nasze zadanie

W homilii abp Józef Górzyński podkreślał, że na początku roku akademickiego warto podjąć refleksję nad słowem Bożym, by odkryć drogę, którą warto pójść, i ustawić życie według najważniejszych wartości, przekazanych człowiekowi przez Boga.

– Teologia to nauka, która zajmuje się objawieniem Bożym, tą Bożą nauką, która została nam dana przez Boga po to, aby iść drogami zbawienia. Dana człowiekowi w ogóle, nie komuś szczególnemu i wyjątkowemu, człowiekowi w ogóle. Nauka mająca cechę uniwersalności, czyli taka, w której każdy może się odnaleźć. Podejmujemy refleksję nad nauką Bożą na etapie dziejów, które tego nie cenią. Dzisiaj mamy postawione bariery nie tylko przez ideologie, ale i przez naukowe systemy, które ukazują bezużyteczność takiej refleksji. Często nie dostrzegając tego, co bardzo dobrze widać – skutków braku refleksji. Braku etyki w nauce, w praktyce, w przemyśle. Dzisiaj to jeden z podstawowych problemów ludzkości. Czy rozwiązaniem tego nie jest powrót do prawa Bożego? A kto to prawo przeczyta i wyjaśni? Kto do współczesnego społeczeństwa dotrze tak przekonująco jak Nehemiasz i Ezdrasz, że naród będzie do żywego poruszony i przekonany o tym, że nie ma innej drogi wyjścia jak powrót do prawa Bożego? To jest nasze zadanie. Zadanie, które jest zupełnie niezwiązane z tym, czy świat to rozumie, czy nie, czy lubi, czy nie, czy ceni, czy nie. Zadanie, które wynika z naszego zrozumienia, czym jest prawo Boże dla nas i dla świata, i jakie skutki pojawiają się w życiu jednostki i społeczności, jeśli ono jest niezachowane. Jeśli wola Boża została objawiona światu, to jest to już początek zbawienia. Jesteśmy pobłogosławieni przez Boga objawieniem Jego woli w stosunku do nas. Trzeba ją tylko poznać, zrozumieć i światu przekazać. I takie jest nasze zadanie. Prosimy Boga o to, aby był z nami, aby napełniał swoją mocą. Jesteśmy narzędziem w Bożym zadaniu. Nie jesteśmy panami tych treści, ale sługami. Dziś prosimy Boga o to, abyśmy się tacy stali w trudzie poznawania nauki Bożej i wiernego przekazywania, by być skutecznymi świadkami Bożej nauki w świecie – mówił metropolita warmiński.

Cały człowiek

W 2019 r. na pierwszym roku wydziału teologii studia rozpoczęło 70 studentów. – Warto studiować teologię, choć dzisiaj jest to niewątpliwie wyzwanie. Z tego, co wiem, zaczyna brakować katechetów w naszej archidiecezji, więc każda osoba podejmująca studia na teologii w specjalności katechetycznej jest na wagę złota. Ale nie to jest najważniejsze. Te studia, tak je odbieram, to rekolekcje trwające pięć lat. Przez pierwsze lata poznajemy filozofię, później wchodzi teologia moralna i fundamentalna, wówczas człowiek poznaje lepiej Pana Boga. To, co słyszy się na wykładach, nie zawsze można usłyszeć w kościele – mówi Michał, student teologii.

– Te studia otwierają inną perspektywę, nie tylko w kwestii wiedzy, ale też i wartości, które są ponadczasowe. Studiowanie teologii, ale też i nauki o rodzinie, to jednocześnie kształtowanie własnej duchowości. Otwierasz się na drugiego człowieka, akceptujesz siebie, doceniasz swoją kobiecość. To poszerza horyzonty. Tutaj mówisz o całym człowieku, o ciele i duszy, które cię stanowią. Mówisz o pięknie każdego człowieka, bez względu na to, jak wygląda i co studiuje – uśmiecha się Dominika, studentka teologii i nauki o rodzinie. W ciągu 20 lat Wydział Teologii UWM w Olsztynie wykształcił 2132 teologów oraz 1137 specjalistów nauk o rodzinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama