Nowy numer 44/2020 Archiwum

Gietrzwałdzkie warsztaty liturgiczno-muzyczne

Dzisiaj od godz. 19 ruszają zapisy.

Tegoroczne warsztaty w Gietrzwałdzie odbędą się w dniach 14-17 listopada, a ich hasłem są słowa: „Ty przez Królową dajesz nam Króla”.
Warsztaty skierowane są do osób, które mają w sobie pasję do szeroko pojętej muzyki kościelnej. Do animatorów muzycznych w parafiach, organistów, chórzystów prowadzących zespoły, chóry i schole.

- To oferta dla tych, którzy pragną zwiększać swoje umiejętności muzyczne i wzrastać w formacji duchowej przez śpiew liturgiczny. Bo to nie tylko warsztat muzyczny, który prowadzą najwybitniejsi współcześnie w Polsce muzycy, kompozytorzy, ale przede wszystkim odkrywanie tajemnicy liturgii w życiu chrześcijańskim, dobrze przeżywanej liturgii, w której człowiek spotyka się z samym Bogiem - tłumaczy ks. Łukasz Kowalski, organizator wydarzenia.

Tegoroczną edycję poprowadzi Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. Rozpoznawalni są w Polsce dzięki zaangażowaniu w tworzenie takich wydarzeń jak Światowe Dni Młodzieży, Rocznica Chrztu Polski, czy też innych ogólnopolskich koncertów uwielbienia. Stroną merytoryczną i duchową zajmie się s. Dolores Nowak PDDM oraz ks. Łukasz Kowalski.

- Spotkania w Gietrzwałdzie stały się źródłem tego typu warsztatów w całej Polsce, a obecnie nawet poza granicami kraju: Ukraina, Białoruś, Niemcy, Anglia i Szkocja - mówi ks. Łukasz.

Pierwsze warsztaty odbyły się 15 lat temu w Gietrzwałdzie. Zorganizował je wtedy, już nieżyjący, ks. Piotr Podolak. W sumie do 2014 roku odbyło się 17 edycji, z czego trzy poza Gietrzwałdem: Kraków, Częstochowa i Kalisz.

- Współpraca z profesjonalnymi muzykami pomaga nie tylko w doskonaleniu warsztatu i umiejętności artystycznych, ale wielokrotnie prowadzi do przemiany serc, tworzenia żywej relacji z Bogiem i pięknych przyjaźni - dodaje kapłan.

Uczestnicy nie tylko cenią sobie zdobywanie kompetencji w dziedzinie muzyki i liturgii, ale też budujące się relacje.
- To ważne zwłaszcza, gdy na co dzień jesteśmy rozsiani po różnych miejscach, często też różnych wioskach naszej diecezji czy miejscach Polski. Nagle okazuje się, że nie jesteśmy jakimiś wyjątkami, pojedynczymi osobami lub małymi grupkami. Tu się przekonujemy, że takich osób kochających muzykę liturgiczną jest znacznie więcej - opowiada Jolanta Biernat, współorganizatorka wydarzenia.

Zapisy na warsztaty odbywają się przez stronę www.warsztatyswlipka.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama