Hymnem do Ducha Świętego słuchacze WSD rozpoczęli pierwszy rok działalności szkoły.
Celem szkoły jest pogłębienie wiedzy z zakresu teologii duchowości, dzięki której jej uczestnicy będą mogli budować dojrzałą relację z Bogiem oraz towarzyszyć innym osobom.
- Program szkoły oparty jest na podstawowych zagadnieniach teologii duchowości tj. życie duchowe, modlitwa i praktyka życia duchowego oraz na zagadnieniach związanych z wyzwaniami duchowości - mówi ks. Dariusz Sonak, dyrektor WSD.
- Stąd w szkole znajdą się takie przedmioty jak: Antropologiczne podstawy duchowości, Rozwój życia duchowego, Walka duchowa, Rozeznawanie i towarzyszenie duchowe, Teologia modlitwy, Modlitwa słowem Bożym, Przekaz duchowości w sztuce, Liturgia źródłem duchowości, Duchowość biblijna, Duchowość Ojców Kościoła, Naśladowanie świętych, Wypaczenia pobożności, Teologia charyzmatów, Duchowość cierpienia, Kryzys psychiczny i duchowy, Zagrożenia duchowe - wymienia kapłan.
Zapisy do szkoły trwały krótko, ponieważ zainteresowanie było bardzo duże. - W przeciągu tygodnia lista była już prawie pełna. Do wczoraj ludzie zgłaszali się na listę rezerwową - mówi ks. Dariusz.
Ks. Arcybiskup powoła także grono wykładowców tejże szkoły, w grono których weszli księża po studiach specjalistycznych z teologii duchowości, historii Kościoła, teologii pastoralnej oraz świeccy z teologii biblijnej, psycholog i psychoterapii.
Pierwszy wykład z Modlitwy słowem Bożym poprowadził ks. Michał Kuciński, ojciec duchowny seminarium duchownego.
- Mówimy o tym, co pierwsze, czyli o modlitwie, o spotkaniu z Bogiem. Modlitwa to relacja: zaangażowania mnie: uczuć, wysiłku i woli oraz ukierunkowaniu tego na Boga - mówił kapłan.
- Z Warmińskiej Szkoły Duchowości chcę korzystać, aby zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II: "Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali", podjąć drogę wzrostu duchowego oraz pogłębiać wiedzę teologiczną a wszystko po to by dojrzalej budować relację z Panem Bogiem a także z drugim człowiekiem - mówi Sylwia.