Nowy numer 46/2019 Archiwum

Inspiracja adhortacją "Catechesi Tradendae"

Tegoroczne wykłady XX Dni Interdyscyplinarnych skupiały się wokół tematu: "W trosce o wychowanie: rodzina, szkoła, Kościół, Policja".

Już od dwudziestu lat wydział teologii UWM w Olsztynie organizuje Dni Interdyscyplinarne, by realizować misję, jaka stoi przed każdym uniwersytetem.

- Czyli być dla ludzi platformą wymiany myśli i pogłębiania refleksji o tym, co najważniejsze. Wydział Teologii powołany jest do tego, by zadawać fundamentalne pytania, czyli: Po co, dlaczego i w jakim celu podążamy w naszym życiu - mówił ks. dr Wojsław Czupryński, adiunkt katedry teologii praktycznej i katechetyki Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.

Tegoroczne wykłady skupiały się wokół tematu: „W trosce o wychowanie: rodzina, szkoła, Kościół, Policja”, a ich inspiracją była ogłoszona czterdzieści lat temu adhortacja apostolska „Catechesi Tradendae” św. Jana Pawła II. Podczas konferencji szesnastu przedstawicieli świata nauki podejmowało tak ważne dziś zagadnienia dotyczące relacji międzypokoleniowej, wychowania i formacji młodych, czy sytuacji rodzin we współczesnym świecie.

- Dla mnie jako duszpasterza rodzin, najbliższa sercu jest rodzina. Kościół świetnie funkcjonował przez wiele wieków, dlatego że miał dobre rodziny, które umiały się zatroszczyć o przekaz wartości najważniejszych. Wydaje mi się, że na pierwszej linii frontu dzisiejszego sporu kulturowego, w którym uczestniczymy, jest właśnie rodzina - podkreśla ks. Wojsław, który wygłosił konferencję: „Przygotowanie do małżeństwa wobec współczesnych wyzwań kulturowych”.

Dlaczego pokolenie młodych i dorosłych rozmijają się? - Mówimy w tym samym języku, korzystamy z tych samych znaków, a zupełnie się nie rozumiemy. To znaczy, że mamy inne nie tyle postrzeganie świata, ile nazywanie tego świata. Mówimy, wydawałoby się, o tym  samym, a tak naprawdę podkładamy zupełnie nowe treści. Dlatego mamy rozmyty system wartości - uważa ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz z Wydziału Teologii UMK w Toruniu, który wygłosił konferencję: „Ponowoczesna rekonfiguracja nauki i koncepcji wychowania”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama