Nowy numer 46/2019 Archiwum

Dom misyjny księży sercanów w Olsztynie uroczyście otwarty

Błogosławieństwa domu dokonał abp Józef Górzyński.

W uroczystym poświęceniu domu księży sercanów uczestniczyli abp Józef Górzyński, księża sercanie, kapłani diecezjalni oraz zaproszeni goście. Dom na olsztyńskich Likusach ma być centrum misyjnym księży sercanów.

- Sprawujemy Eucharystię, przez którą chcemy wyrazić wdzięczność za ten dom i prosić o Boże błogosławieństwo - mówił ks. Wiesław Święch, prowincjał księży sercanów.

Homilię wygłosił abp Józef Górzyński. - Jezus bardzo konkretnie wzywa nas do podjęcia ważnych decyzji. Szczególnie gdy doświadczamy ograniczoności czasem. Uderzająca jest dzisiejsza prośba z Ewangelii: „Panie, jeszcze na ten rok”. Nikt z nas nie wie, ile zostało nam czasu, by w swoim życiu zaowocować. Może to właśnie ja jestem tym drzewem figowym? Nawrócenie jest początkiem do zrozumienia nauki Jezusa. Stąd nawrócenie jest decyzją zasadniczą - mówił abp Józef.

- Ten dom powstał z myślą o misjonarzach. Dom to miejsce naszego przebywania, w którym trzeba podjąć pewien styl życia. Misjonarze to ci, którzy swoje życie ofiarowali, by innym umożliwić pójście drogą Pana. Ta droga przesiąknięta ma być nową treścią, którą jest Ewangelia. Niech ten dom będzie taką drogą. Okazuje się, że Jezus uczniów posyła do świata, by oni przenikali świat Duchem Bożym. To jest misja każdego z nas. Mamy wziąć odpowiedzialność za świat i to przede wszystkim w tym podstawowym wymiarze, jakim jest nawrócenie. Ten dom powstał z myślą o misjonarzach, dlatego otaczamy modlitwą wszystkich misjonarzy - mówił metropolita.

- Trudnością było uporanie się z tym, co stare. Pozostały tylko ściany konstrukcyjne. Cała budowa trwała 1,5 roku. Praktycznie całe wnętrze nie przypomina tego, co było wcześniej. Współpraca z ojcami przebiegała bardzo pozytywnie. Oczywiście pojawiły się zmiany w projekcie, bo zawsze coś nowego stawało na drodze. Na szczęście udało się z każdą napotkaną przeszkodą się uporać i wykończyć dom tak, by dobrze służył zgodnie ze swoim przeznaczeniem - mówi Jan Wieczorek, inżynier budownictwa domu księży sercanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama