Nowy numer 50/2019 Archiwum

A w centrum jest Jezus...

Już po raz 42. pod koniec roku rozpocznie się Europejskie Spotkanie Młodych. Tym razem na jego miejsce wybrano Wrocław.

Na spotkania Taizé przyjeżdża młodzież z całej Europy. W wielkich halach odbywają się wspólne modlitwy.

Poza tym każda grupa przydzielana jest do konkretnej parafii, gdzie w kościele spotykamy się na czuwaniu. To niezwykłe spotkanie młodych chrześcijan z różnych Kościołów, bardzo ważne świadectwo dla nas, że jednoczy nas Bóg, że potrafimy trwać w jedności wobec Boga, że nie jest tak, iż wiara umiera. Tu się widzi, że ona kwitnie w młodych sercach – mówi Ola, która rok temu uczestniczyła w spotkaniu w Madrycie. Modlitwy w duchu Taizé mają wyjątkową atmosferę. – Młodzież jest oddana modlitwie. Niektórzy płaczą, inni skaczą z radości – reakcje są różne, ale dla wszystkich jest to czas uwielbienia Boga przez młodych – wspomina Ola. Wspólnie spędzony czas sprzyja poznawaniu ludzi z różnych krajów.

– Nawiązują się relacje. Spotkałam cudownych ludzi, co zaowocowało tym, że w wakacje pojechałam jako wolontariuszka do Madrytu i opiekowałam się dziećmi. Podczas spotkania spędzamy wspólnie noc sylwestrową. Modlimy się, przed północą wychodzimy przed kościół. Jest też tzw. święto narodów. Można wówczas poznać kulturę innych państw i zobaczyć, że młodzi na całym świecie są tacy sami, radośni, ale też poszukujący sensu życia – opowiada Ola. W tym roku Warmińskie Duszpasterstwo Młodych organizuje wspólny wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia.

– Jako kleryk byłem na takim spotkaniu w Rzymie i zakochałem się w modlitwie w duchu Taizé. Odkąd zostałem księdzem, we wszystkich parafiach, gdzie posługuję, propaguję z młodzieżą nabożeństwa w duchu Taizé. Ta modlitwa wymaga wiele, choć cechują ją prostota, proste śpiewy kanonów przerywające przeogromną ciszę... Często zastanawiam się, jak młodzież zareaguje na taką formę spotkania z Bogiem. Przecież młodzi ciągle biegają często mają wokół mnóstwo bodźców. Okazuje się jednak, że tego właśnie potrzebują, taka forma modlitwy jest im potrzebna – mówi ks. Kamil Wyszyński. W parafii pw. św. Józefa w Olsztynie takie nabożeństwa cyklicznie odbywają się od pół roku.

– To centralne przygotowanie do naszego wyjazdu do Wrocławia. Nazywamy to „Warmia Taizé”. Serdecznie zapraszamy wszystkich na modlitwę i na wyjazd na spotkanie. Pragniemy zbudować wspólnotę osób, które pojadą na Europejskie Spotkanie Młodych. A to jest okazja. Nie trzeba wyjeżdżać w odległe kraje. Wrocław to piękne miasto. Pięć dni wspólnego radosnego spotkania z młodymi z Europy to czas budowania relacji z Bogiem i czas ciszy na modlitwie, kiedy możesz poznać siebie, a w centrum jest Jezus – zachęca ks. Wyszyński. Informacje o wyjeździe (który potrwa od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 r.) znajdują się na stronie Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży – mlodzi.archwarmia.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama