Nowy numer 46/2019 Archiwum

Nowy regulamin na cmentarzach

Od początku listopada w archidiecezji warmińskiej obowiązuje ujednolicony regulamin dla cmentarzy.

Regulamin wyszczególnia m.in. zadania administracyjne zarządu cmentarza parafialnego, wymagania dotyczących grobów i innych miejsc pochówku, zasady organizacji uroczystości pogrzebowych czy prowadzenia ewidencji grobów i ksiąg cmentarnych.

- Zależy nam na uporządkowaniu wszystkich kwestii związanych z cmentarzami parafialnymi w oparciu o przepisy prawa kanonicznego, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Konkordatu. Pojawiały się niejednokrotnie problemy, których rozwiązanie bez takiego regulaminu stawiało zarządcę cmentarza często w sytuacji bez wyjścia. Chcemy unikać jakichkolwiek przypadków, w których wierni będą mieli podstawy do formułowania zarzutów, że księża stosują odmienne zasady w zarządzaniu cmentarzami parafialnymi. Wszystko jest obecnie uporządkowane i ujednolicone - tłumaczy ks. Mariusz Falk, ekonom archidiecezji warmińskiej.

Dotychczas najwięcej problemów przysparzały parafiom dwie kwestie: samowolka budowlana oraz brak wnoszenia koniecznych opłat. Trzeba pamiętać, że parafie nie mają obowiązku zapewnienia miejsc grzebalnych, ten obowiązek spoczywa na władzach samorządowych. Parafia nie powinna ponosić dodatkowych kosztów utrzymania cmentarza, powinien się on sam finansować. Dlatego jeśli zarządca, proboszcz, uzna, że nie jest wstanie utrzymać cmentarza, może go zamknąć.

Więcej o nowym regulaminie w 45. numerze "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama