Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy regulamin na cmentarzach

Od początku listopada w archidiecezji warmińskiej obowiązuje ujednolicony regulamin dla cmentarzy.

Regulamin wyszczególnia m.in. zadania administracyjne zarządu cmentarza parafialnego, wymagania dotyczących grobów i innych miejsc pochówku, zasady organizacji uroczystości pogrzebowych czy prowadzenia ewidencji grobów i ksiąg cmentarnych.

- Zależy nam na uporządkowaniu wszystkich kwestii związanych z cmentarzami parafialnymi w oparciu o przepisy prawa kanonicznego, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Konkordatu. Pojawiały się niejednokrotnie problemy, których rozwiązanie bez takiego regulaminu stawiało zarządcę cmentarza często w sytuacji bez wyjścia. Chcemy unikać jakichkolwiek przypadków, w których wierni będą mieli podstawy do formułowania zarzutów, że księża stosują odmienne zasady w zarządzaniu cmentarzami parafialnymi. Wszystko jest obecnie uporządkowane i ujednolicone - tłumaczy ks. Mariusz Falk, ekonom archidiecezji warmińskiej.

Dotychczas najwięcej problemów przysparzały parafiom dwie kwestie: samowolka budowlana oraz brak wnoszenia koniecznych opłat. Trzeba pamiętać, że parafie nie mają obowiązku zapewnienia miejsc grzebalnych, ten obowiązek spoczywa na władzach samorządowych. Parafia nie powinna ponosić dodatkowych kosztów utrzymania cmentarza, powinien się on sam finansować. Dlatego jeśli zarządca, proboszcz, uzna, że nie jest wstanie utrzymać cmentarza, może go zamknąć.

Więcej o nowym regulaminie w 45. numerze "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama