Nowy numer 50/2019 Archiwum

Ruszyły zapisy na Tydzień Edukacyjny w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Od 3 do 6 grudnia uczniowie będą mogli wziąć udział w lekcji muzealnej i zwiedzić obiekt za darmo.

Jednym z najmłodszych muzeów na naszych terenach jest Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. Bp. Jana Obłąka w Olsztynie.

Istnieje jedynie od ponad roku, a jego skarby wciąż zaskakują zwiedzających. Bogata ekspozycja stała, czy też galeria jednego dzieła są już znane w olsztyńskim środowisku. Muzeum tym razem wychodzi naprzeciw młodym organizując w tym roku Tydzień Edukacyjny, który odbędzie się w dniach od 3 do 6 grudnia.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wykładach wybierając jeden z trzech poszczególnych tematów. Pierwszy: Jak czytać „święte” obrazy? O ikonografii chrześcijańskiej. Drugi: Naczynia i sprzęty liturgiczne. O rzemiośle artystycznym w kościele. Trzeci: Eksponaty w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Historia i ciekawostki. Wszystkie zajęcia będzie prowadził ks. kan. Zbigniew Czernik, dyrektor muzeum.

- Jedną z misji muzeum jest popularyzacja naszych zbiorów muzealnych. Forma Tygodnia Edukacyjnego wydaje się trafionym pomysłem, przez który chcemy zrealizować nasze zadanie - mówi ks. Czernik.

Zaznacza, że problemem jest postrzeganie przez niektórych muzeum kościelnego, jako obiektu, gdzie mało można dowiedzieć się o historii.

- Sprowadzanie dziedzictwa Kościoła do kilku zabytkowych krzyży jest nieporozumieniem. Dzieje Warmii to przecież przede wszystkim dzieje Kościoła. Sztuka związana z Kościołem to nie tylko paramenty liturgiczne, ale też bogate malarstwo i rzemiosło. Przecież najlepsze rzemiosło artystyczne naszego państwa, to zabytki kościelne - zauważa ks. Czernik.

Tydzień Edukacyjny skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

- Nasze muzeum może spełnić ważną rolę w dopełnieniu lekcji historii, sztuki, po prostu ogólnie pojętej wiedzy humanistycznej. Oby nie doszło do uproszczenia wskazującego, że nasze muzeum to miejsce na lekcje religii - dodaje dyrektor.

Rezerwacja spotkania i informacje:
ul. Świętej Barbary 2
10-022 Olsztyn
tel. 897162629

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama