Na wydziale teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyło się IV Forum Studenckie. W tym roku tematem jest "Ikona - historia, język i teologia".
Pomysł na jego podjęcie wypłynął podczas naszych rozważań w trakcie spotkania Koła Naukowego Teologów-Ekumenistów, działającego w ramach wydziału teologii UWM.
- Zainspirowała nas dr Magdalena Dziugieł-Łaguna, która sama pisze ikony, a którą dobrze znamy, ponieważ działa przy kościele akademickim św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie. Tematyka wynika z zainteresowania światem symboli. Tym bardziej, że nasze koło skupiające ekumenistów rozważa kwestie jedności chrześcijan, tu szczególnie chrześcijan wschodnich, dla których ikona jest czymś więcej niż tylko obrazem. Ona jest wręcz uosobieniem tego, co ten obraz przedstawia. My, patrząc na ikonę, mamy być lepsi - podkreśla opiekun koła naukowego ks. dr hab. Paweł Rabczyński.
- To nas, studentów, mobilizuje do tego, żeby przybliżać sobie wiedzę oraz przysłuchiwać się refleksji naukowców i praktyków. Zawsze mamy w pamięci słowa św. Jana Pawła II, który mówił, iż religia składa się z dwóch skrzydeł. Często zapominamy o tym, że bez rozumu samo skrzydło wiary zamienia się w ideologię. Dlatego staramy się podejść do kwestii wiary i rozumem, i wiarą. Myślę, że tematyka ikon jest ku temu doskonałą okazją, by przedstawić to, co naukowe, powiązując to z duchowością. Ikony są lustrem do Pana Boga. Są one odzwierciedleniem Boga, którego chcemy poznać. Poprzez ikony wielu mistyków realizowało swoje postanowienia duchowe wiary - podsumowuje przewodniczący koła kl. Karol Gawryś.