Nowy numer 3/2021 Archiwum

Olsztyn. Spotkanie z Marszałkiem

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego zaprosił na spotkanie z Józefem Zyskiem, pasjonatem historii, generałem Związku Piłsudczyków RP.

Spotkanie z prezesem Okręgu Związku Piłsudczyków w Lidzbarku Warmińskim było pierwszym z cyklu spotkań ze stowarzyszeniami o profilu historyczno-kulturalnym działającymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

- Zadzwonił do mnie Stanisław Malowański i rzucił hasło, że zakładamy w Lidzbarku związek. Takie właśnie były początki - spotkaliśmy się w dziesięć osób 10 listopada 1993 r. jako grupa inicjatywna. Przez te wszystkie lata przez naszą organizację przewinęło się ok. 200 osób. Niektórzy przychodzą, inni odchodzą... W każdej organizacji trzeba zwracać uwagę na jakość, nie na ilość - mówił Józef Zysk.

- Założyliśmy organizację, ale co dalej? Co my właściwie o Marszałku wiemy? W zasadzie niewiele - wtedy nie było jeszcze tylu książek, audycji, filmów, zbieraliśmy więc wszelkie dostępne informacje. Wpadłem też na pomysł, żeby zakupić jakąś nieruchomość i tak w 1999 r. powstała Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu. W tym roku obchodzimy 20-lecie naszej działalności - opowiadał J. Zysk.

Izba Pamięci w Rogóżu gromadzi pamiątki nawiązujące do życia i działalności marszałka Piłsudskiego i żołnierzy Pierwszej Brygady.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama