Nowy numer 44/2020 Archiwum

Odpusty na lotnisku w Szymanach

Od 8 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2020 r. można uzyskać odpust związany z jubileuszem loretańskim.

Matka Boża Loretańska została ogłoszona przez papieża Benedykta XV patronką podróżujących samolotami.

W 2020 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę tego wydarzenia. Z tej racji papież Franciszek ogłosił jubileusz loretański, który trwa od 8 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2020 r. Oprócz tego wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej, które przypada na 10 grudnia, ma być obchodzone w całym Kościele jako wspomnienie dowolne.

- Jubileusz ma przypomnieć pracownikom i pasażerom, że mają swoją patronkę. Od ponad roku Stolica Apostolska kładzie nacisk, by rozwijać duszpasterstwo przy tej formie komunikacji. Tym bardziej, że coraz więcej ludzi korzysta z samolotów, ponieważ zmieniła się na świecie forma podróżowania - mówi ks. kan. Bartłomiej Matczak, kapelan portu lotniczego.

- Lotniska są nie tylko miejscem podróżowania, pracy, ale także na dużych portach lotniczych często schronienia szukają ubodzy i bezdomni. To też wyzwanie duszpasterskie - dodaje.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury istnieje od 2016 roku. Od tego czasu przy porcie jest także kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Msza św. jest tam w każdą niedzielę o godz. 17.

- Wiemy, że na świecie możemy spotkać ludzi, którzy bezkrytycznie podchodzą do każdego swojego kroku i mają monopol na rację. Są na szczęście też ludzie, którzy szukają prawdy i wsparcia na każdym kroku swojego życia. Ci, którzy go szukają u Boga, mogą być pewni, że nasze lotnisko, dzięki kaplicy, jest przygotowane, by pasażer przed lotem mógł tej pomocy poszukać i powierzyć się Bożej opatrzności - mówi Tomasz Kądziołka, prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Duszpasterstwo dotyczy nie tylko podróżujących, ale też pracowników lotniska.

- Przy powtarzalnej operacji lotniczej pracuje zespół ludzi i wszystkie czynności muszą być zawsze wykonane precyzyjnie, by lot mógł odbyć się bezpiecznie. Odpowiedzialni za bezpieczny lot muszą wykazać się naprawdę wewnętrznym pokojem. A gdzie możemy go odnaleźć? Chroniąc się pod opiekę naszej patronki Maryi - dodaje pan Tomasz.

W ramach jubileuszu po lotniskach będzie peregrynować figura Matki Bożej z Loreto. W Polsce cudowna figura Matki Bożej będzie od 8 do 20 czerwca i w tym czasie nawiedzi port lotniczy w Szymanach.

- Dla naszej wspólnoty pracowników będzie to wielkie święto, ale też czas rekolekcyjnej refleksji. Z pewnością na nasze święto będziemy chcieli zaprosić wiernych naszej diecezji. Ten czas ma odnowić dziecięce oddanie Maryi, która czuwa nad podróżnymi - tłumaczy ks. kapelan.


Więcej o odpustach z racji jubileuszu loretańskiego w "Posłańcu Warmińskim" nr 50/2019. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama