Nowy numer 44/2020 Archiwum

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W wielu miastach Warmii i Mazur upamiętniono wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.

W Olsztynie główne uroczystości odbyły się na pl. Solidarności, przy pomniku Wolności Ojczyzny - zebrali się tam przedstawiciele władz, służb mundurowych oraz mieszkańcy Olsztyna.

- Dziś, 13 grudnia, 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego, chylimy czoła i oddajemy hołd ofiarom stanu wojennego: internowanym, prześladowanym, poległym, pomordowanym... Tym, których życie w tym czasie złamano, którzy musieli uciekać z kraju. Oddajemy im hołd i należną pamięć, bo to powinność potomnych, aby uczcić bohaterską pamięć przodków - mówił podczas uroczystości wojewoda Artur Chojecki.

- Skutki stanu wojennego, konsekwencje wielu złych rzeczy, które się wydarzyły, ponosimy do dziś. Wiele spraw jest niewyjaśnionych, nierozliczonych i to zło w dalszym ciągu w jakiś sposób w dzisiejszej rzeczywistości funkcjonuje. Ale pamiętajmy, że Bóg z największego zła potrafi wyprowadzić dobro i chcę zaapelować, abyśmy z tego potwornego zła, jakim był stan wojenny, potrafili wyprowadzić dobro. Zróbmy to dla naszych dzieci i wnuków - mówił wojewoda.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie miała miejsce Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama