Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dziś wspomnienie św. Jana od Krzyża

Słuchacze Warmińskiej Szkoły Duchowości oddali cześć świętemu mistykowi i doktorowi Kościoła.

Święty Jan od Krzyża jest patronem życia kontemplacyjnego, tak więc tych, którzy szukają Boga rozumem i wolą. Tak więc siłą rzeczy patronuje też naszej szkole. Ma ona przecież jako jedno z zadań budowanie dojrzałej relacji z Bogiem - mówi ks. Dariusz Sonak, Dyrektor Warmińskiej Szkoły Duchowości.

- Nie ukrywam, że osoba św. Jana od Krzyża towarzyszyła w tworzeniu naszej szkoły i był on konkretną inspiracją do budowania tego dzieła - dodaje.

Święty Jan jest twórcą pojęcia „nocy ciemnej” w życiu duchowym.

- Dla mnie jest świętym na trudny czas. Sam przechodził trudności w życiu duchowym, które nazywał ciemnością. Kiedy mam czas zmagania się z trudnościami, to wzywam jego pomocy. Gdy czuję się sponiewierana przez innych, to przypomina mi się jego droga, gdy wiele cierpiał od swoich współbraci. Jest dla mnie drogowskazem, który pokazuje, jak należy przetrwać i starać się być autentycznym w swojej wierze. Najprościej, by wszelkiego rodzaju zawieruchy życiowe nie złamały mnie, ale pomagały mi trwać przy Jezusie i Matce Bożej - mówi Beata Kolenda.

Podczas zajęć można było oddać cześć św. Janowi przez ucałowanie relikwii.

Święty Jan od Krzyża (1542-1592) wraz ze św. Teresą od Jezusa odnowił męską gałąź karmelitańską, tworząc zgromadzenie karmelitów bosych. Jego liczne dzieła zaliczane są do najważniejszych z literatury traktujących o życiu duchowym, za co został ogłoszony doktorem Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama