Nowy numer 3/2021 Archiwum

Znak jedności i pojednania

Już w najbliższy poniedziałek w 49 miejscowościach naszego województwa odbędą się Orszaki Trzech Króli.

Na konferencji prasowej w kurii archidiecezji warmińskiej organizatorzy przybliżyli ideę orszaków, jak również omówili jego przebieg w Olsztynie.

- Tegoroczne wydarzenia odbywają się pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają”. Ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszych miejscowości. Chcemy przypomnieć polskie kolędy. Będziemy dziękować za wszystkie cuda, które zdarzyły się w naszym życiu, w historii Polski. Codziennie tego doświadczamy - mówi ks. Michał Tunkiewicz, prezes Stowarzyszenia Wspierania Działań Prorodzinnych, które jest współorganizatorem orszaku w Olsztynie.

Przypomina, że jest to wydarzenie rodzinne, przypominające o bogatej tradycji jasełek i zachęca do wspólnego radosnego przeżywania święta Trzech Króli, Święta Objawienia Pańskiego.

- W Olsztynie wyruszamy gwieździście z trzech parafii. Z parafii św. Józefa wyruszy orszak azjatycki króla Melchiora, z MB Saletyńskiej orszak europejski króla Baltazara, zaś z NSPJ afrykański króla Kacpra. Wszyscy spotykamy się przy olsztyńskim ratuszu około godz. 12.00, by wyruszyć wspólnie na Plac Solidarności, gdzie znajdować się będzie stajenka - wyjaśnia ks. Tunkiewicz.

W olsztyńskim orszaku weźmie udział ponad 50 aktorów amatorów,400 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 150 wolontariuszy. - Chcemy wspólnie świętować. Jak stajenka nie miała drzwi, każdy mógł do niej wejść, tak i nasz orszak jest otwarty dla wszystkich. Zapraszamy - podkreśla ks. Tunkiewicz.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński dziękował wszystkim, którzy włączają się w organizację orszaków w archidiecezji. - Życzę, by to wspólne kolędowanie poprzez oddanie hołdu Nowonarodzonemu Zbawicielowi było znakiem jedności i pojednania wszystkich ludzi dobrej woli - mówił metropolita. Podkreślał, że tradycja nakłada na nas pewne powinności. Musimy ją dobrze rozumieć i także dobrze wyrazić.

Swoją wdzięczność wyrażał również marszałek województwa Marek Gustaw Brzezin, jak również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Wiara i Kościół są największym spoiwem naszej olsztyńskiej wspólnoty, a tłumny udział w Orszaku Trzech Króli jest tego najlepszym potwierdzeniem. Niezwykłą cechą orszaku jest jego otwartość, dlatego zachęcam, maszerujmy w nim, kolędujmy - namawiał Grzymowicz.

Orszaki, oprócz Olsztyna, odbędą się również w miejscowościach naszej archidiecezji: Bartoszycach, Biskupcu, Bisztynku, Braniewie, Brzydowie, Dobrym Mieście, Durągu, Dźwierzutach, Fromborku, Jedwabnie, Jezioranach, Karolewie, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Łukcie, Łynie, Miłakowie, Mrągowie, Nidzicy, Olsztynku, Ornecie, Ostródzie, Sępopolu, Słoneczniku, Szczytnie i Świętajnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama