Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zrób darmowe badania

Środy z profilaktyką - to program Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki któremu promowany jest zdrowy styl życia.

Dziś w ramach akcji chętni mogli skorzystać z badania składu masy ciała na specjalistycznej maszynie, wykonać pomiar ciśnienia czy też obliczyć swoje BMI, czyli wskaźnik masy ciała, który ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby pacjenci zaczęli wykonywać badania profilaktyczne, a w ten sposób zaczęli dbać o swoje zdrowie. Żeby pojawiali się w NFZ nie tylko wtedy, kiedy dzieje się coś złego, ale również w takich momentach, kiedy mogą pozyskać szeroką informację, jak zapobiegać chorobom i jak dbać o siebie - mówi Magdalena Mil, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Temu służy właśnie cykl środowych spotkań. - Środy z profilaktyką to akcja, która trwać będzie przez cały rok. Każda środa poświęcona jest innemu tematowi. Można wykonać bezpłatne badania. Dzisiaj tematem jest aktywność fizyczna i zdrowy styl życia oraz zdrowe odżywianie. Można wykonać specjalistyczny pomiar i analizę składu ciała na urządzeniu, które udostępnił nam Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - wyjaśnia M. Mil.

Badania urządzeniem InBody wykonuje Joanna Bukowska, pracownik UWM z Katedry Turystyki, rekreacji i ekologii. - Jest to analizator składu ciała. To maszyna, która pozwala określić m.in. poziom tłuszczu i tłuszczu trzewnego, masę ciała, zawartość wody i minerałów w organizmie. Wyniki pokazują nam, jaki poziom aktywności fizycznej jest dla nas niezbędny do utrzymania zdrowia, czy nie powinniśmy zmienić nawyków żywieniowych - wyjaśnia pani Joanna.

Badanie trwa niespełna minutę. Poprzez delikatny impuls elektryczny przechodzący przez ciało zbierane są niezbędne informacje. - Bardzo dużo osób ma dobre wyniki. Największy problem, to tkanka tłuszczowa. Wszyscy raczej są z wyników zadowoleni - uśmiecha się.

Za tydzień tematem będzie walka z rakiem. W Poliklinice w Olsztynie chętni będą mogli wykonać badania mammograficzne i cytologiczne. Będzie nauka samobadania piersi oraz wykłady dotyczące profilaktyki. - Szczegółowy harmonogram znajduje się na naszej stronie internetowej - dodaje rzecznik prasowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama