Nowy numer 08/2020 Archiwum

Dni Seweryna Pieniężnego

W olsztyńskim planetarium zainaugurowano Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach.

Już po raz 7. w województwie warmińsko-mazurskim odbędzie się szeregi inicjatyw, które mają na celu upamiętnienie Seweryna Pieniężnego. Był on był ostatnim wydawcą i redaktorem przedwojennej "Gazety Olsztyńskiej", osobą zasłużoną dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Uwięziony w 1939 roku został osadzony w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch, rozstrzelany 24 lutego 1940 roku.

Uroczysta inauguracja odbyła się w olsztyńskim planetarium. - Przed nami 3 tygodnie spotkań, koncertów, spotkań autorskich, wykładów - podkreśla ks. Ireneusz St. Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, organizator wydarzenia.

W tym roku patronat honorowy nad Dniami Seweryna Pieniężnego objęły senator Bogusława Orzechowska oraz poseł Anna Wasilewska. - Życiorys Seweryna Pieniężnego udowadnia, że słowa mają ogromną moc. Słowo to narzędzie wielkiego wpływu, a jego używanie powinno wiązać się ze świadomością wielkiej odpowiedzialności - mówiła A. Wasilewska.

- Seweryn Pieniężny miał Polskę w sercu. Walczył o polski język, dbał o tożsamość Warmiaków i Mazurów. To m.in. dzięki niemu możemy w Polsce mówić po polsku, dzięki niemu przetrwały gwary, a Polacy mogli zachować tożsamość swoich małych ojczyzn - podkreśliła B. Orzechowska. Podczas inauguracji na scenie wystąpili Hanna Szymborska oraz Elżbieta i Andrzej "Andymian” Mierzyńscy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama