Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wszystko nabiera sensu po zmartwychwstaniu

– Codziennie doświadczamy Bożego działania – przekonywał o. Zatorski.

Kilka razy w roku na Warmii odbywają się benedyktyńskie dni skupienia. Tradycyjnie już po ich zakończeniu organizowane jest dodatkowe spotkanie dla szerszego grona odbiorców.

Tym razem o. Włodzimierz Zatorski OSB w Centrum św. Jakuba w Olsztynie przedstawił temat „Dodaj nam wiary” nawiązujący do słów skierowanych przez uczniów do Chrystusa. Mnich wyjaśniał, że pojęcie wiary pojawiło się wraz z historią Abrahama. Wcześniej między narodami a bóstwami panowały relacje, ale charakteryzowała je relacja uniżonego sługi do bóstwa, które może karać lub sprzyjać człowiekowi.

– Bóg traktował Abrahama jak przyjaciela, to nie jest relacja sługi do wielkiego pana, ale relacja dialogu, relacja partnerska. Wtedy również pojawia się kategoria wiary, na którą składają się dwa wymiary. Pierwszy z nich to poznanie, pewność, że coś jest mocne, na czym można się oprzeć. Drugi wymiar to ufność i nadzieja – mówił o. Zatorski. Na przykładach ze Starego i Nowego Testamentu wyjaśniał słuchaczom, czym jest wiara.

– Wiara potrzebuje sprawdzenia, musi być wypróbowana. Tak jak w relacji z przyjacielem – nie dowiemy się, co naprawdę jest w jego sercu, jeśli nie poznamy go w różnych sytuacjach, szczególnie tych nieprzyjemnych. Podobnie wiarę trzeba wypróbować – nie jest to potrzebne Bogu, ale nam, byśmy sami siebie nie oszukiwali odnośnie do tego, jacy jesteśmy – tłumaczył mnich.

– Uczniowie wierzyli w Jezusa jako Mesjasza, ale ich wiara była słaba, przy męce Chrystusa wszyscy się załamali. Ale po zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego ci zastraszeni uczniowie wychodzą z mocą i mówią wprost i odważnie. To już jest wiara paschalna, łaska, którą otrzymujemy. Wszystko nabiera właściwego sensu po zmartwychwstaniu – zapewniał o. Zatorski. Mówił również o obecności Boga i Jego opiece w życiu człowieka.

– Każdy z nas jej doświadcza. Ileż to razy czuliśmy, że nie ma wyjścia, a nagle wszystko jakoś się poukładało, nasze lęki zniknęły? Przechodzimy nad tym do porządku dziennego, nie zwracamy uwagi na doświadczenie Bożej obecności, która objawia się każdego dnia w naszym życiu. Jezus wielu ludzi uzdrowił, a ilu z nich z nim zostało? Z dziesięciu trędowatych tylko jeden wrócił. To jest działanie Boga, które możemy zobaczyć w naszym życiu każdego dnia – opowiadał o. Zatorski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama