Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mrągowo. Wspomnienie bohaterów

Szkoła Podstawowa nr 4 zorganizowała obchody rocznicy powstania Armii Krajowej.

Z okazji 78. rocznicy powstania Armii Krajowej w Szkole Podstawowej nr 4 im. gen. Stefana „Grota“ Roweckiego w Mrągowie odbyła się uroczysta akademia.

Uczniowie wspominali żołnierzy polskiego państwa podziemnego walczących o niepodległość, a minutą ciszy uczczono mrągowianina Antoniego Jabłońskiego, kombatanta i wieloletniego prezesa mrągowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który zmarł we wrześniu 2019 roku.

– Nasza szkoła rokrocznie przywołuje pamięć tych wszystkich, którzy zginęli, walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju. To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas, na co dzień. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetnić. Dlatego mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, i musimy to włączyć w teraźniejszość i wielkie dzieło dążenia do przyszłości - zaznacza Wojciech Kordaczuk, dyrektor placówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama