Nowy numer 3/2021 Archiwum

Diakoni zostali posłani na parafie

- Nie jest możliwe przygotowanie do posługi w parafii jedynie w teorii. Ważne jest doświadczenie, które teraz mogą zdobyć - mówi ks. Hubert Tryk.

Diakoni Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” zostali posłani przez abp. Józefa Górzyńskiego do posługi duszpasterskiej w parafiach naszej diecezji. Rozpoczną ją w Środę Popielcową.

- To ważny moment formacji w przygotowaniu do święceń, ponieważ obejmuje część związaną z duszpasterstwem - mówi ks. Hubert Tryk, rektor seminarium.
- Nie jest możliwe przygotowanie do posługi w parafii jedynie w teorii. Ważne jest doświadczenie, które teraz mogą zdobyć - dodaje.

Kandydatów do kapłaństwa czeka posługa sakramentalna, głoszenie słowa Bożego oraz praktyka kancelaryjna.

- Z pewnością to ekscytujący moment, ponieważ będę mógł doświadczyć posługi jako ksiądz w parafii. Dotyczy to kwestii głoszenia słowa Bożego, prowadzenia pogrzebów czy też różnych nabożeństw, jak i codziennych relacji z księżmi - mówi dk. Sławomir Sokołowski. - Wyzwaniem będzie dla mnie kancelaria, ponieważ pochodzę z małej wspólnoty, gdzie takie sprawy załatwia się po Mszy św., a zostałem posłany na parafię miejską, gdzie wygląda to zupełnie inaczej - tłumaczy.

Rektor seminarium podkreśla, że praktyki diakonów oddziaływają na całą wspólnotę. - Zauważymy ich brak w posługach liturgicznych. Jesteśmy przyzwyczajeni do ich obecności na Mszy św. i podczas nabożeństw. Odczujemy uszczuplenie naszej wspólnoty też w tych codziennych, zwykłych sprawach - tłumaczy ks. Tryk.

Parafie, do których zostali posłani diakoni:
dk. Maciej Krzysztof Ćwikliński - św. Antoniego z Padwy w Braniewie
dk. Mateusz Kruszewski - św. Jana Ewangelisty i Apostoła w Bartoszycach
dk. Przemysław Nożyński - Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich świętych w Dobrym Mieście
dk. Rafał Wiktor Rozumowicz - Wniebowzięcia NMP w Szczytnie
dk. Sławomir Sokołowski - Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama