Nowy numer 5/2023 Archiwum

Modlitwa za ofiary molestowania w Kościele

W każdy piątek Wielkiego Postu w Kaplicy Jerozolimskiej w Olsztynie sprawowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pierwsze poprowadził abp Józef Górzyński.

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, pierwszy piątek Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Właśnie w tej intencji modlili się wierni zgromadzeni w kaplicy.

- Biskupi proszą, aby szczera modlitwa ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz jałmużna udzielana ubogim otworzyła nas na ducha autentycznego nawrócenia, byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami we wszystkich środowiskach, szczególnie we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci i młodzież. Z taką intencją stajemy dzisiaj do przeżycia tej Drogi Krzyżowej. Niech prowadzi nas rozważanie, które pozwoli nam na spojrzenie na ten problem i nasze postawy wobec tego problemu - mówił abp Górzyński.

Po Drodze Krzyżowej odbyło się ucałowanie relikwii Krzyża Świętego.

Kaplica Jerozolimska przy ul. Grunwaldzkiej nie jest zbyt znanym olsztyńskim zabytkiem. - Szkoda, bo to wyjątkowe miejsce, którego powstanie związane jest z czasami późnego średniowiecza. Kaplica stała na obrzeżach miasta, w pobliżu szpitala dla trędowatych. Było to miejsce, gdzie zachodzili pielgrzymi wędrujący w stronę Dobrego Miasta. Kaplica zwana Jerozolimską jest poświęcona męce Chrystusa. Jest w niej bardzo wyrazista grupa Ukrzyżowania. Trzy rzeźby - Chrystus i dwóch łotrów - dominują we wnętrzu tej niewielkiej kaplicy - mówi ks. Zbigniew Czernik.

Przypomina, że Droga Krzyżowa odbywa się o godz. 20 w każdy piątek Wielkiego Postu, oprócz poprzedzającego Niedzielę Palmową. Poszczególne rozważania prowadzi inna osoba. - Na zakończenie każdego nabożeństwa jest ucałowanie relikwii Krzyża Świętego - podkreśla kapłan.

Kolejne nabożeństwa w Kaplicy Jerozolimskiej:

  • 6 marca - s. Kamila Leszczyńska CSC,
  • 13 marca - s. Dolorosa Kalinowska CSAP,I
  • 20 marca - ks. Stanisław Pietkiewicz,
  • 27 marca - bp Julian Wojtkowski.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy