Nowy numer 43/2020 Archiwum

Do szpitala w Ostródzie trafił drugi pacjent zarażony koronawirusem

Osobą zarażoną jest obywatel Niemiec, który - podobnie jak w przypadku przebywającej w szpitalu w Ostródzie kobiety - podróżował autokarem z Niemiec, w którym był również pacjent "zero".

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego, które dotyczyło zagrożenia koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim oraz stanu przygotowania służb. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz lokalnych. Po posiedzeniu odbyła się konferencja, na której wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że w naszym regionie odnotowano drugi przypadek zarażenia wirusem COVID-19.

Osobą zarażoną jest obywatel Niemiec, który - podobnie jak w przypadku przebywającej w szpitalu w Ostródzie kobiety - podróżował autokarem z Niemiec, w którym był również pacjent „zero” i później przebywał na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do tej pory był on objęty kwarantanną domową. Pojawiły się u niego objawy chorobowe, pobrano do badania próbki, które wykazały zakażenie koronawirusem. - Dziś pacjent dotrze do szpitala w Ostródzie, który w całości jest obecnie placówką zakaźną. Wszystkie procedury zostały zrealizowane. Obecnie sprawdzane są osoby, z którymi miał kontakt ten pacjent - poinformował wojewoda Artur Chojecki.

- Nasze działania sprowadzają się do identyfikacji wszystkich kontaktów tego pacjenta. Będą one przez nas nadzorowane, w większości przypadków w kwarantannie domowej, część pod nadzorem epidemiologicznym - mówił Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski inspektor sanitarny. Podkreśla, że wszystkie osoby podróżujące tym autokarem objęte są kwarantanną. Z naszego województwa jest to 15 osób. - Wszystkie są objęte nadzorem sanepidu. W momencie, kiedy występują jakiekolwiek objawy, wykonujemy kolejne badania. Jeśli wynik jest dodatni, pacjent trafia do szpitala w Ostródzie - wyjaśniał inspektor.

Jeżeli chodzi o osoby objęte kwarantanną domową w województwie warmińsko-mazurskim, jest ich prawie 70 osób. - W naszym szpitalu przebywa dziesięć osób, u których nie stwierdzono koronawirusa. Sześć osób oczekuje na badania, które będą dziś wykonane. Jedna przebywa na oddziale - to jest ta osoba, o której informowaliśmy wczoraj. Druga, o której informujemy, dziś trafi do naszej placówki - informował dr Piotr Kocbach, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych na województwo warmińsko-mazurskie. Dr Kocbach podkreślał, że ten pacjent jest w dobrym stanie. Ma niewielkie objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.

Szpital w Ostródzie został dedykowany do przyjmowania wyłącznie pacjentów z województwa warmińsko-mazurskiego związanych z koronawirusem. Przygotowany jest do przyjęcia 200 pacjentów.

Jak informował dr Piotr Kocbach, laboratorium w Olsztynie pracuje bez przerwy. - Badamy również próbki z województwa zachodnio-pomorskiego. Obecnie przeprowadzamy do kilkudziesięciu  badań dziennie - mówił inspektor.

- Wystąpiliśmy z apelem do samorządów lokalnych i organizatorów imprez, że [jeśli są] wydarzenia, których termin można przełożyć, należałoby to uczynić, a te, które mogą się nie odbyć, odwołać. Decyzji co do odwoływania imprez masowych jeszcze nie ma - podkreślał Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa zarządzania kryzysowego.

- Chciałbym ponowić apel o to, żeby w sytuacji podejrzewania u siebie infekcji przedkładać kontakt telefoniczny nad wizytę osobistą w ośrodku zdrowia. Po to, żeby nie narażać tych miejsc na niebezpieczeństwo, a co wzbudza niepotrzebny niepokój - podkreślał wojewoda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama