Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wyłącznie umundurowani policjanci sprawdzają przestrzeganie kwarantanny

W Polsce nieustannie wzrasta liczba osób objętych kwarantanną domową. Policja sprawdza, czy jest ona przestrzegana.

Na początku marca w województwie warmińsko-mazurskim liczba osób objętych kwarantanną domową oscylowała wokół 100 przypadków. 16 marca były to już 244 osoby, zaś od wczoraj (17 marca) jest to 314 osób. Jest to poważne wyzwanie dla policji, która ma codzienny obowiązek sprawdzania, czy ta forma odizolowania jest przestrzegana.

- W tym temacie współpracujemy ze służbami sanitarnymi. Na podstawie uzyskiwanych od nich informacji dotyczących osób pozostających w kwarantannie sprawdzamy, czy wskazane osoby faktycznie przebywają w miejscu, w którym przebywać powinny - informuje mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Funkcjonariusze otrzymują listę osób objętych kwarantanną domową łącznie z numerem telefonu. Kontaktują się z tymi osobami telefonicznie i ustalają, jak ma przebiec weryfikacja. - Na przykład podjeżdżają pod budynek, dzwonią i proszą, by rozmówca pokazał się w oknie, żeby mieć pewność, że przestrzega kwarantanny - wyjaśnia rzecznik. Wszyscy policjanci biorący udział w weryfikacji osób będących w kwarantannie domowej są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej.

W pierwszej kolejności zajmują się tym policjanci, którzy dobrze znają rejon, czyli dzielnicowi i policjanci służby patrolowej. - Oni na co dzień pełnią tam służbę, często bardzo dobrze znają lokalną społeczność. Do tego zadania wysyłani są również policjanci, którzy mają przeszkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Obecnie prowadzimy również szkolenia dla funkcjonariuszy, którzy będą kierowani do tych działań - wyjaśnia mł. asp. Tomasz Markowski.

Co ważne, codziennie każda osoba objęta decyzją administracyjną o nałożeniu na nią obowiązku kwarantanny domowej jest przez służby monitorowana.

- Warto podkreślić, że wszystkie te kontrole przeprowadzane są przez umundurowanych policjantów. Może się zdarzyć, że oszuści podszywający się pod policjantów będą chcieli wykorzystać tę sytuację i podając się za nieumundurowanych policjantów, wejść do domu. Wówczas wystarczy chwila nieuwagi, a mogą oni dokonać kradzieży cennych przedmiotów czy pieniędzy. Pamiętajmy, że tylko umundurowani policjanci monitują przestrzeganie kwarantanny domowej. A w razie jakichkolwiek wątpliwości osoba może zadzwonić na numer alarmowy i upewnić się, czy faktycznie ma do czynienia z policjantami - mówi rzecznik KWP w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama