GN 3/2021 Archiwum

Czy zasłonić w domu krzyż?

Od V Niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże. Jakie znaczenie ma ten symbol?

W wielu częściach światach odeszło się od zwyczaju zasłaniania krzyży w V Niedzielę Wielkiego Postu.

Konferencja Episkopatu Polski pozostawiła ten wielowiekowy zwyczaj.

- Zwyczaj zasłaniania krzyży, ale także obrazów, a nawet ołtarzy znany był w liturgii od XI wieku. Istnieje wiele interpretacji tego gestu. Należy przyjąć, że był on i do dziś pozostaje bardzo subtelną i wymowną pomocą w przeżywaniu tajemnicy Wielkiego Postu - mówi ks. dr Bartłomiej Matczak.

- Krzyże, szczególnie te średniowieczne, były często bardzo bogato zdobione, a figura Jezusa o ile się na nich pojawiała, była ubrana w szaty królewskie. Tego typu wystrój oznaczał triumf i królowanie Jezusa. Zasłonięcie krzyża pomagała w przeżywaniu wyniszczenia i ofiary jakie poniósł Syn Boży na drzewie krzyża - tłumaczy ks. Matczak.

Zasłonięty krzyż symbolizuje także pokutę, do której jesteśmy wezwani w tym czasie.

- To symbol pewnego żalu, a nawet świadomości ludzkiej niewystarczalności w obliczu męki i śmierci Jezusa. Przysłonięty krzyż wzywa nas do tęsknoty za Tym, który wyniszczył samego siebie dla naszego zbawienia - dodaje ks. Bartłomiej.

W domach coraz rzadziej spotyka się zwyczaj zasłonięcia krzyży. Może jednak warto powrócić do tego zwyczaju, by podczas rodzinnej modlitwy odkryć ten znak.

- Odpowiedź na pytanie: czy zasłonić krzyż w domu, zawsze będzie znajdowało subiektywną odpowiedz. Jeśli dobrze zrozumiemy ten znak, pomoże on nam przeżyć okres Wielkiego Postu i dobrze przygotować się do wielkopiątkowej adoracji krzyża. Ważne jest tylko byśmy znak ten rozumieli w całej jego rozciągłości. Inaczej łatwo jest to co głębokie spłaszczyć i zbanalizować - tłumaczy ks. Matczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama