- Wszystko uległo przewartościowaniu, a krzyż codzienności zmusza nas do stanięcia twarzą w twarz z ważnymi pytaniami - mówi Beata Kolenda.
Dziś przypada jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie sprawuje Eucharystii. Popołudniu w kościołach celebrujemy liturgię Męki Pańskiej.
- Niestety w tym roku ten dzień w naszych rodzinach będzie wyglądał inaczej niż dotychczas. „Skazani” przez koronawirusa na kwarantannę musimy pozostać w domu, a część będzie przeżywać ten dzień w samotności - mówi Beata Kolenda.
Podczas liturgii usłyszymy opis męki Pana Jezusa w przekazie ewangelisty św. Jana.
- Tak jak w opisie męki Jezusa świat jakby zatrzymał się, tak i dzisiaj świat stanął w miejscu przez wirusa. Wszystkim ludziom został podarowany nowy czas, w którym z innej perspektywy zaczynają patrzeć na trudy życia, rodzinne relacje i to co jest dla nich najważniejsze - dodaje.
Ważnym momentem będzie adoracja krzyża świętego. Podczas celebracji krzyż ucałować będzie mógł tylko przewodniczący nabożeństwu. Pozostali oddadzą cześć przez skłon. Możemy również oddać cześć krzyżowi w naszych domach.
- Przez adorację krzyża w szczególny sposób mogę jednoczyć się z cierpiącym Jezusem. Przez perspektywę krzyża mogę spojrzeć na swoje życie przez łaskę odkupienia, którą otrzymuję od Jezusa - tłumaczy Beata.
- Wszystko uległo przewartościowaniu, a krzyż codzienności zmusza nas do stanięcia twarzą w twarz z pytaniami i troskami dnia codziennego, o sens naszego życia tu na ziemi, o obecność w nim Boga, o to co jest dla nas ważne i co daje nam siłę do przetrwania - dodaje.
Dzisiejszego dnia wiernych między 18. a 60. rokiem życia obowiązuję post ścisły. Polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków do trzech w ciągu dnia, w tym jednego do syta.
- Post jest dla mnie niezwykłym darem, gdyż dzięki niemu mogę zapraszać Jezusa do mojego serca i oddawać Mu wszystkie sprawy, troski i sytuacje, a głód ciała nasycać Bożą obecnością - dodaje Beata.
Transmisja z konkatedry św. Jakuba w Olsztynie
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.
Liturgii przewodniczył będzie abp senior Edmund Piszcz. Transmisja liturgii na antenie i stronie Radia Olsztyn, a także na kanale YouTube Gazety Olsztyńskiej i stronie internetowej archidiecezji warmińskiej (archwarmia.pl).