Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dziś przypada uroczystość patronalna Caritas

Pracownicy i wolontariusze w czasie epidemii pomagają potrzebującym. Podziękujmy im dzisiaj modlitwą i dobrym słowem.

Na co dzień w dzieło Caritas Archidiecezji Warmińskiej zaangażowanych jest ok 2 tys. osób. W czasie epidemii nie zaprzestali swojej działalności, a wręcz przeciwnie zwiększyli swoją działalność na rzecz ubogich, potrzebujących i starszych.

- Do tych osób w sposób szczególny kierujemy działania prowadzone w ramach akcji #PomocDlaSeniora, realizowanej we współpracy z Caritas Polska i wieloma lokalnymi darczyńcami w tym czasie epidemii. Pomoc dla seniorów, to przede wszystkim wsparcie w wykonywaniu codziennych zakupów i innych niezbędnych czynności. - mówi ks. kan Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Wolontariusze Caritas pomogli w ten sposób już ponad 150 osobom. Seniorzy i inne osoby otrzymują także wsparcie rzeczowe: paczki z żywnością, środkami czystości i środkami higieny. 200 seniorów z terenu archidiecezji zostało także objętych programem „Na codzienne zakupy”, w ramach którego do końca roku będą korzystać z doładowywanych co miesiąc kart podarunkowych do sklepów sieci Biedronka.

- We wszystkie prowadzone przez nas działania zaangażowana jest cała rzesza wolontariuszy. W samą tylko akcję pomocy seniorom w zakupach zaangażowanych było ponad 30 osób. W prowadzonych akcjach współpracujemy także z Wojskami Obrony Terytorialnej, a także Strażą Miejską i Policją - dodaje ks. Paweł.

Pomimo epidemii, osoby bezdomne mogą w dalszym ciągu korzystać z jadłodajni i łaźni mieszczącej się w Centrum Charytatywnym.
- Zmuszeni byliśmy całkowicie zmienić tryb naszej pracy. W chwili obecnej posiłki wydawane są „na wynos”, w jednorazowych, styropianowych pojemnikach, przez odpowiednio zabezpieczone okienko. Dzięki temu, przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, z gorącego posiłku w Caritas każdego dnia, od poniedziałku do soboty, korzysta od 100 do 140 osób. Od początku epidemii gorącą zupę przekazujemy także nieodpłatnie do Olsztyńskiego Schroniska dla Osób Bezdomnych, w którym przebywa ok. 90 osób bezdomnych - tłumaczy ks. Paweł.

- Gorące posiłki dowozimy także do kilku mieszkających na terenie Olsztyna seniorów, którzy po zamknięciu lokalnych barów i restauracji pozostali bez możliwości spożycia codziennych obiadów. Wsparcie w postaci obiadów, we współpracy z lokalnymi OPS, trafia także do osób objętych kwarantanną w Olsztynie i na terenie powiatu braniewskiego - dodaje.

Caritas pomaga również w nowym przepisie zakrywaniu ust i nosa w miejscach publicznych.
- Rozdajemy naszym bezdomnym podopiecznym także maseczki wielokrotnego użytku oraz chusty wielofunkcyjne, dzięki którym mogą oni spełniać ten wymóg prawny - mówi ks. Zięba.
- Kontynuowana jest także pomoc żywnościowa świadczona w ramach programów „Spiżarnia Caritas” oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, dzięki którym bieżącą pomoc żywnościową otrzymuje ok. 8 tysięcy osób na terenie całej Archidiecezji - dodaje.

Warmińska Caritas prowadzi także nieprzerwanie działalność medyczną.
- Zapewniamy codzienną pomoc 260 chorym objętym opieką paliatywną, w tym 70 dzieciom oraz 190 pacjentom objętym opieką długoterminową. Wśród nich jest 75 pacjentów wentylowanych mechanicznie, w tym 20 dzieci - zaznacza ks. Dyrektor.

W Tygodniu Miłosierdzia przybliżymy szerzej działalność Caritas Archidiecezji Warmińskiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama