Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trwa Tydzień Miłosierdzia

Tegoroczne hasło to słowa kard. Wyszyńskiego: "Miłosierdziem budujemy Kościół Boży".

Przed Caritas Archidiecezji Warmińskiej wciąż nowe wyzwania. Z jednej strony stałe monitorowanie zmieniającej się sytuacji epidemii i dostosowywanie prowadzonych przez nią działań do nowych potrzeb, a z drugiej - dotychczasowe dzieła i inicjatywy. - Praktyka miłosierdzia, dostrzegania wokół siebie ludzi potrzebujących, jest niezwykle skutecznym sposobem ewangelizacji - mówi ks. kan. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

- Epidemia koronawirusa daje nam też szczególną możliwość budowania naszych Kościołów lokalnych, małych wspólnot. Nagle okazuje się, że nie trzeba jechać na misje do Afryki, by mieć okazję wykazać się odwagą i służyć drugiemu - tłumaczy. - Epidemia sprawia, że mamy więcej okazji rozejrzeć się wokół siebie, dostrzec w swoim najbliższym sąsiedztwie seniorów, matki z małymi dziećmi czy inne osoby, które potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Mamy okazję lepiej się poznać i wzajemnie wspierać, budując w ten sposób prawdziwy Boży Kościół - dodaje.

Wciąż trwa budowa hospicjum stacjonarnego dla dzieci. - Ukończono już wszystkie prace ziemne, gotowa jest większość dachu, powoli kładzione są instalacje, stawiane są ścianki działowe. W ostatnich tygodniach rozpoczęto budowę ostatniej części nowego gmachu, czyli kaplicy, która powoli pnie się ku górze. Rozpoczęliśmy remont klatki schodowej - mówi ks. Paweł.

Niebawem rozpoczną się prace czyszczenia elewacji, docieplania budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, montażu przeszkleń, które będziemy mogli zobaczyć gołym okiem. - Na dzień dzisiejszy, prace postępują zgodnie z harmonogramem. Mamy nadzieję, że pod koniec tego roku będziemy mogli przyjmować w hospicjum pierwszych pacjentów - dodaje ksiądz dyrektor.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej prowadzi: łaźnię, jadłodajnię i poradnię lekarską dla bezdomnych, Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Kobiet i Ich Dzieci Ofiar Przemocy w Rodzinie, Dom Samotnej Matki w Brąswałdzie, 2 okna życia, Rodzinny Dom Dziecka w Braniewie, hospicja domowe w Olsztynie i Nidzicy, Centra Pielęgniarstwa Rodzinnego Stacje Opieki w Pieniężnie i Górowie Iławeckim, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy we Fromborku, 3 świetlice opiekuńczo-wychowawcze w: Korszach, Górowie Iławeckim i Lidzbarku Warmińskim, Niepubliczne Szkolne Schronisko Młodzieżowe we Fromborku oraz Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny w Rybakach.

Ponad to w archidiecezji funkcjonuje kilkadziesiąt parafialnych zespołów Caritas i kilkadziesiąt szkolnych kół Caritas. W sumie w dzieło Caritas na Warmii zaangażowanych jest ok. 2 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama