Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dziś uroczystość NMP Królowej Polski

W diecezji warmińskiej Królowa Polski patronuje kilku wspólnotom parafialnym.

W tym roku uroczystość została przeniesiona z 3 na 2. maja z racji Świąt Paschalnych, których niedziele mają pierwszeństwo przed innymi uroczystościami.  

Nasza archidiecezja, jak mało która, może poszczycić się wieloma sanktuariami poświęconymi Matce Bożej: Święta Lipka, Stoczek Klasztorny, Krosno i oczywiście Gietrzwałd. Oprócz tych ważnych miejsc kultu mamy też kilka kościołów poświęconym Matce Bożej Częstochowskiej. Jednym z najstarszych, mającym tę zacną patronkę, jest kościół w Kraskowie.

Mimo że ten tytuł świątynia otrzymała po wojnie, to mieszkańcy uważają, że Maryja towarzyszy dziejom ich wsi od początku, czyli od 1372 roku. - Lokacja wsi odbyła się 2 lutego, w dzień poświęcony Matce Bożej Gromnicznej. Poza tym w ostatnim czasie w dni poświęcone Maryi zawsze działo się coś ważnego dla naszej społeczności. Maryja jest przecież najważniejsza po Jezusie. Współczesne czasy potrzebują szczególnego orędownictwa ze strony Matki Bożej - mówi Joanna Małkiewicz. 

- Przychodzimy przed Jej obraz, by prosić o łaski dla naszych rodzin i wszystkich, którzy do nas przybywają. Maryja zajmuje w naszym kościele najważniejsze miejsce. Niedaleko jest Świętolipska, w Korszach - Fatimska. To jedna Matka Jezusa, ale tu jest nasza, choć z Częstochowy - mówi Maryla Urbanowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama