Nowy numer 2/2021 Archiwum

Potrzeba nam dziś odpowiedzialności

Abp Józef Górzyński przewodniczył w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie Mszy św. w intencji Ojczyzny.

W tym roku uroczystości 3 maja przypadały w Niedzielę Dobrego Pasterza, Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Modlitwie w intencji ojczyzny oraz nowych powołań do życia kapłańskiego i zakonnego przewodniczył abp Józef Górzyński. W homilii zaznaczył, że Chrystus ogłasza się nie tylko Dobrym Pasterzem, ale również „bramą owiec”.

– Brama, którą jest Chrystus, jest gwarantem bezpieczeństwa. Wchodząc przez tę bramę, można schronić się przed ciemnością, zimnem, drapieżnikiem. Pan Jezus zaprasza, aby żyć w blasku Jego światła i ciepła w owczarni, którą jest Kościół. To ważne, żeby znaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Ale i tu fundamentalne znaczenie ma przechodzenie przez Jezusa-bramę. Kościół ma być zawsze Chrystusowym Kościołem. Nie moim, twoim, nie tych czy innych tendencji, ruchów, nie biedaków czy inteligencji, nie narodowym... Kościół jest Jezusa Chrystusa – podkreślił metropolita. W swoim słowie arcybiskup zaznaczył, że chrzest Polski można opisać jako przejście przez bramę, którą jest Chrystus.

– Dokonało się wówczas wejście do owczarni Chrystusowej, do Kościoła, i oddanie się pod opiekę Dobrego Pasterza. Dokonało się też wyjście do świata, który wraz z chrześcijaństwem otwierał nas na wspaniałe dziedzictwo wieków europejskiej kultury. Od tego czasu staliśmy się pełnymi uczestnikami tego świata, nie tylko z niego korzystając, ale go współtworząc. W ten sposób ukształtowała się nasza tożsamość, której nie da się opisać w oderwaniu od Chrystusa – przypomniał abp Górzyński.

– Modlimy się za ojczyznę, a to my ją stanowimy, więc jest to modlitwa za nas. Niech te Boże moce, które dziś wypraszamy, przenikają nasze umysły i serca, byśmy potrafili podejmować nasze zadania z odpowiedzialnością, której – może bardziej niż dotychczas – w naszym pokoleniu potrzebujemy – dodał. Na zakończenie Eucharystii metropolita warmiński dokonał aktu zawierzenia naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Po Mszy św. przedstawiciele władz udali się na pl. Konsulatu Polskiego, gdzie pod kolumną Orła Białego złożyli kwiaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama