Dziś święto św. Andrzeja Boboli

Przed wstąpieniem do jezuitów uczył się w Braniewie. Jest jednym z patronów naszej diecezji.

Jednym z patronów naszej archidiecezji jest św. Andrzej Bobola, którego święto obchodzimy dzisiaj. Brutalnie umęczony w Janowie, do dnia dzisiejszego jest świadkiem wiary, który swoją postawą wciąż pociąga do życia Ewangelią.
- Możemy uczyć się od niego zaufania Panu Bogu i konsekwentnego powierzania siebie Zbawicielowi - mówi ks. Stanisław Dźwil.

Formacja intelektualna św. Andrzeja Boboli przebiegała m.in. w Braniewie.
- Miasto to było głównym ośrodkiem życia umysłowego całej Warmii. Zyskało ono na znaczeniu dzięki klasztorowi jezuitów, których w 1565 r. sprowadził na te tereny kardynał Stanisław Hozjusz - mówi ks. dr hab. Marek Jodkowski.
- Braniewski klasztor liczył nie mniej niż dwudziestu zakonników. Zgodnie z konstytucjami zakonu, liczba ta umożliwiała utworzenie kolegium. Ta placówka oświatowa mogła poszczycić się szeroką ofertą kształcenia - tłumaczy ks. Marek.

Św. Andrzej Bobola uczył się w niej w latach 1606-1611, a zatem bezpośrednio przed wstąpieniem do jezuitów.
- Z pewnością spotkał w niej wielu wybitnych zakonników, uczonych, a przy tym świadków wiary, którzy stanowili dla niego inspirację w rozeznawaniu powołania do szczególnej służby w Kościele - dodaje ks. Jodkowski.

Święty Andrzej patronuje również m.in. parafii w Szyldaku, która w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Parafia została erygowana 16 maja 1990 r., a wspólnota otrzymała relikwie swojego patrona. Kościół mieści się w budynku po byłej restauracji.
- Od razu podjęto prace remontowe, które miały na celu przeobrażenie budynku w Dom Boży. Ta adaptacja trwa do dnia dzisiejszego - wspomina ks. Dźwil, proboszcz. Zaznacza, że parafia, to przede wszystkim ludzie i ich patron. - Parafianie licznie uczestniczą w Mszach św. i nabożeństwach. Podjęli inicjatywę sprzątania kościoła rodzinami, a kobiety z radością utworzyły Żywy Różaniec. Mamy parafialny zespół Caritas, który służy osobom potrzebującym. Od kilku lat są przekazywane paczki dzieciom z okazji świąt i od 2 lat na święta obdarzamy paczkami żywnościowymi najstarszych i potrzebujących. Od 5 lat w czasie odpustu jest organizowany festyn parafialny - wylicza proboszcz.

- Każdego 16 dnia miesiąca uczestniczymy we Mszy św., oddając cześć Panu Bogu za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli z ucałowaniem relikwii. 
Od naszego patrona uczymy się dążenia do jedności, wspólnej modlitwy i dawania świadectwa. Bardzo ważną umiejętnością, której potrzebujemy, jest umiłowanie ojczyzny i wspólne działanie dla jej dobra - dodaje.

Poświęcenie świątyni zostało zaplanowana na 16 maja, ale z powodu epidemii odbędzie się prawdopodobnie jesienią.

Więcej o parafii w Szyldaku w „Posłańcu Warmińskim” nr 20/2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..