Dzisiaj przypada 477. rocznica śmierci wielkiego astronoma oraz mija 10 lat od jego ponownego pochówku.
Nabożeństwu dziękczynnemu za dar życia Mikołaja Kopernika przewodniczył ks. prał. Jacek Wojtkowski. - Przy jego grobie uświadamiamy sobie wpływ, jaki wywarł na dziedzictwo historyczne Warmii i Mazur, jak również jego wpływ na kulturę europejską - mówił.
W okolicznościowej homilii odniósł się do przemówienia, które św. Jan Paweł II wygłosił w Toruniu w 1999 roku. - Papież wtedy powiedział: "Odkrycie, jakiego dokonał Kopernik, i jego znaczenie w kontekście historii nauki przypominają nam stale żywy spór, jaki toczy się pomiędzy rozumem i wiarą. Chociaż dla samego Kopernika jego odkrycie stało się źródłem jeszcze większego podziwu dla Stwórcy i potęgi rozumu ludzkiego, to dla wielu było powodem poróżnienia rozumu z wiarą. Jak jest naprawdę? Czy rozum i wiara to dwie rzeczywistości, które wzajemnie muszą się wykluczać?" - cytował ks. Wojtkowski.
- Poszukiwanie prawdy, której szukał Kopernik, ma wymiar wspólnotowo-społeczny. W tym miejscu musimy uświadomić sobie: kim on jest dla naszego regionu dzisiaj? - pytał kaznodzieja.
Następnie przedstawiciele różnych instytucji złożyli kwiaty przy miejscu pochówku Kopernika. Na zakończenie uczestnicy wysłuchali utworu J.S. Bacha Passacaglia i fuga c-moll, BWV 582 w wykonaniu katedralnego organisty Pawła Kuchnickiego.