Nowy numer 22/2020 Archiwum

Osocze pomoże chorym

Komendant powiatowy policji w Nowym Mieście Lubawskim insp. Jacek Drozdowski oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Dwa miesiące temu komendant, wykonując swoje obowiązki służbowe, zaraził się koronawirusem. Kilka tygodni spędził w szpitalnej izolatce. W końcu wyzdrowiał. Teraz, gdy wrócił do sił i jest tzw. ozdrowieńcem, postanowił wykorzystać tę sytuację, by nieść pomoc innym chorym na COVID-19. Komendant oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Osocze ozdrowieńców może być podawane niektórym zakażonym pacjentom. Musi ono zawierać przeciwciała, które zneutralizują COVID-19. O samej możliwości wsparcia leczenia insp. Drozdowski dowiedział się jeszcze podczas pobytu w szpitalu.

- Osocze pobierane jest od osób, które wyzdrowiały, miały dwukrotny wynik negatywny podczas badania na obecność wirusa i przeszły kwarantannę. Wykorzystuje się je w przypadku osób w średnio ciężkim i ciężkim stadium choroby, które przebywają na oddziałach zakaźnych. Osocze z przeciwciałami pomaga przezwyciężyć ciężkie objawy choroby i dzięki temu daje szansę na uruchomienie układu odpornościowego danego pacjenta - wyjaśnia lek. Jarosław Zwierzyński, specjalista od transfuzjologii klinicznej z RCKiK w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama