O świętości tej ziemi świadczy przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej. Jest tu ponad 2,5 tys. obiektów związanych z naszą wiarą.
W tym roku znaczna większość Polaków planuje spędzić urlop w kraju. Wypoczynek w gronie rodzinnym lub w grupach bliskich znajomych, w nieodległych zakątkach Polski, w małych pensjonatach, domkach czy gospodarstwach agroturystycznych dających poczucie spokoju i bezpieczeństwa – to główne argumenty, którymi będą się kierować podczas planowania wyjazdów.
– Wszystko to można znaleźć na Warmii, Świętej Warmii, o której pięknie przyrody mówił podczas wizyty w Olsztynie św. Jan Paweł II – podkreśla starosta olsztyński Andrzej Abako.
Papież mówił: „Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii. Świadczą o tym liczne kościoły, kaplice i krzyże przydrożne, kult Męki Pańskiej, w szczególności cześć oddawana Matce Najświętszej w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Krośnie i Stoczku Warmińskim. (...) To spotkanie ma dla mnie szczególne znaczenie, bowiem mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, tych lasów, tych jezior, z których korzystałem i które na pewno do dzisiaj jeszcze mi pomagają”.
– Wpisując się w specyfikę tegorocznych wakacji oraz wykorzystując rozwijający się segment turystyki religijnej postanowiliśmy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi inicjator przedsięwzięcia Andrzej Abako.
– Przy okazji wypoczynku na Warmii, kiedy korzysta się z niezwykłego piękna naszej natury, dostojnych lasów, czystych jezior, warto zwiedzić najbliższe okolice, zwłaszcza, że na Warmii każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego – uważa starosta.
Szlak rozpoczyna się od Bałd. Tędy do diecezji warmińskiej wjeżdżali biskupi ją obejmujący. Tutaj odbywało się ich przywitanie. Z Bałd szlak prowadzi do Gietrzwałdu, czyli miejsca, gdzie objawiła się Matka Boża. Później do Olsztyna, poprzez Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Świętą Lipkę, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork do Braniewa, czyli pierwszej, historycznej stolicy regionu.
– Chcemy w ten sposób przyciągnąć do nas turystów, a tym samym wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży hotelarsko-gastronomicznej w tym trudnym dla nich okresie – dodaje A. Abako. – Cieszę się, że udało nam się zaangażować w ten projekt miejscowe samorządy, nie tylko te z powiatu olsztyńskiego, władze województwa, lokalne media i przedsiębiorców. Warto podkreślić, że swoim patronatem objął to przedsięwzięciem metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który również wspiera nasze inicjatywy – dodaje starosta.